Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Zranitelnost zabezpečení WhatsAppu: tento problém by měl být konečně opraven

Jiří Palyza 06.08.2021

WhatsApp hodlá udělat další krok směrem k vyšší ochraně dat. V budoucnu by měly být šifrovány nejen samotné konverzace, ale také zálohy. Ty jsou doposud nešifrovaně uložené na serverech Googlu a Apple.

Aplikace WhatsApp odstraňuje bezpečnostní mezeru, o jejíž existenci mnoho lidí pravděpodobně ani nevědělo. V budoucnu budou šifrovány i zálohy vlastních chatů.

Samotné chaty jsou od roku 2016 šifrovány metodou end-to-end. To se ale netýká záloh. Na serverech společností Google a Apple byly vždy uloženy v nešifrované podobě. V nejhorších případech to může znamenat, že k uloženým textovým zprávám a fotografiím mají přístup třetí strany.

Podle informací serveru WABetaInfo ("WhatsApp beta for Android 2.21.15.5: what’s new?") funguje šifrování záloh následovně. Nejprve je třeba nastavit heslo. Toto heslo musíte zadat pokaždé, když chcete své konverzace stáhnout. K dispozici je také 64místný šifrovací klíč, který slouží k obnovení hesla. Obě kombinace nejsou uloženy ve službě WhatsApp, ani v žádné jiné službě. To znamená, že v případě ztráty hesla i šifrovacího klíče nebude nadále možné k záloze získat přístup.

Šifrování záloh ve službě WhatsApp: po krátké době je beta test opět přerušen

Nová funkce byla nedávno aktivována v rámci programu Google Play Beta ve verzi 2.21.15.5. Účastníci si mohli novou funkci vyzkoušet a otestovat. O pouhý den později však byla funkce opět dočasně vypnuta.

Důvodem byly pravděpodobně problémy s připojením. I přes tento drobný neúspěch lze předpokládat, že WhatsApp je už ve svém vývoji velmi daleko. Pravděpodobně nebude trvat dlouho a funkce bude dostupná všem uživatelům.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud