Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Zrychlete svůj systém a udělejte jej spolehlivějším

Pavel Trousil 16.05.2016

Pomocí diskového pole RAID, které kombinuje několik pevných disků, můžete zlepšit výkon svého systému nebo lépe zabezpečit data na něm uložená. Existuje několik typů RAID pole a zvolit byste měli podle toho, jakého cíle chcete dosáhnout. 

V diskovém poli označovaném jako RAID 0 se data distribuují na všechny disky zapojené do pole, což značně zvyšuje rychlost přístupu k nim. Pro uživatele se takovéto pole chová jako jeden velký disk složený ze všech disků. Nicméně v tomto případě není zajištěna žádná ochrana uložených dat – pokud dojde k selhání jednoho disku, uživatel přijde o všechna data. Chcete-li data chránit, zvolte diskové pole RAID 1 – obsah disku je zrcadlen na druhý disk. Diskové pole RAID 5 pak kombinuje oba přístupy (RAID0 aRAID 1), takže data jsou zároveň zabezpečena a je k nim mnohem rychlejší přístup. Pro zprovoznění diskového pole RAID 5 však budete potřebovat alespoň tři pevné disky. Kapacitu jednoho disku zaberou tzv. samoopravné kódy, které se využijí v případě selhání jednoho z disků, na kterém jsou data uložena.

Jestliže se pustíte do stavby a nastavení diskového pole, měli byste si vybrat pevné disky od stejného výrobce a se stejnou kapacitou. Dále si budete muset pořídit RAID řadič, tedy v případě, že není přímo na základní desce vašeho počítače. Před instalací pole vypněte počítač, odpojte ho od elektrické sítě a uzemněte se – například dotykem na radiátor. Potom vložte RAID řadič do volného PCI nebo PCIe slotu základní desky a připojte k němu pevné disky pole. Nyní můžete počítač sestavit a spustit.

Konfigurace RAID pole probíhá v prostředí BIOS. Máte-li základní desku s podporou RAID, měli byste hledat konfigurační rozhraní RAID v normálním systému BIOS svého počítače. Pokud máte RAID řadič ve formě rozšiřující karty, sledujte po zapnutí počítače obrazovku, kde se zobrazí kombinace kláves, kterou musíte stisknout, abyste se dostali do BIOS RAID adaptéru. Je to obvykle kombinace [CTRL] + [A] nebo [CTRL] + [R]. Následně vyberte pevné disky, které chcete zařadit do RAID pole, a typ diskového pole. Ukončete BIOS stiskem klávesy [F10]. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud