Přejít k hlavnímu obsahu

Ztrácí váš telefon na hodnotě? Poznáte to jednoduše podle těchto znaků

Jakub Fišer 13.03.2024
info ikonka
Zdroj: Freepik

Češi v průměru mění telefon jednou za 3 roky, někdo si udrží jeden a ten samý telefon i delší dobu. V zásadě to nepředstavuje žádný problém, pokud vám nevadí používat starší telefon. Důležité je to pak v případě, že chcete svůj postarší mobil prodat a pořídit nový. Pak naplno pochopíte, co to znamená, že váš telefon ztrácí na hodnotě. Jak to poznat a zařídit se podle toho?

Kapitoly článku

Stárnutí hardwaru

Pakliže sledujete vývoj technologií a trendy v tomto oboru, velmi rychle si uvědomíte, že váš telefon je zastaralý. Příkladů existuje celá řada: moderní je mít 3–4 fotoaparáty na zádech, váš telefon má pouze jeden. Nebo: nejnovější čipset Qualcommu vychází v 5. generaci, váš smartphone má 1. generaci.

Jak už zaznělo, i několik generací starý hardware může pořád dobře sloužit a vy tím pádem nemáte moc důvod pořizovat nové zařízení. Myslete však na to, že čím starší hardware váš mobil má, tím těžší následně bude prorazit s ním na second-hand trhu.

Mohlo by vás zajímat

Ztráta softwarové podpory

Velmi citelný znak postupné degradace přístroje. Jakmile výrobce ohlásí, že váš mobil nebude již dále podporovat bezplatnými aktualizacemi, měli byste se mít na pozoru. Nejenže nebudete nyní dostávat nové funkce, ale v ohrožení se může octnout i bezpečnost vašich dat – protože zastaralá zařízení jsou častěji terčem podvodníků a hackerů.

Věhlasní výrobci dnes nabízí 3–4 roky podpory (Samsung, Xiaomi), což je pořád velmi slušné. V opačném případě, pokud váš smartphone má dostat pouze 1 nebo 2 velké aktualizace a pak šmytec, nikdy nebude dosahovat takové hodnoty jako jiná zařízení a bude tím pádem i rychleji stárnout.

Galaxy S21 na Bazoši
info ikonka
Zdroj: Bazoš.cz

Nulová poptávka, nulová nabídka

Většinou ten poslední a největší znak, že váš telefon výrazně ztrácí na hodnotě. Váš mobil nejprve začne ztrácet na ceně, což se promítá do slevových akcí a postupného zlevňování u prodejců. Až nakonec prodejci výrobek zcela vylistují, přestane se prodávat.

V takovém případě přichází na řadu druhotný trh, tedy bazary a inzertní portály, jako je Bazoš či Facebook Marketplace. Zde cena postupně klesá i pod úroveň toho, co by byli běžní prodejci ochotni nabízet. Stačí tam zadat do vyhledávače jméno vašeho telefonu a okamžitě zjistíte, jak se pohybuje jeho hodnota.

Zdroj: Gizmogo, Bazoš


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme