Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

500 nejlepších počítačů světa běží na Linuxu: věděli jste proč?

Jiří Palyza 09.09.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

I přes stále klesající podíl na trhu je Windows mezi operačními systémy přetrvávajícím jasným lídrem. Nejlepší a supervýkonné počítače na světě ale běží na Linuxu. Proč tomu tak je?

Kapitoly článku

Podíl počítačů, na kterých běží systém od Microsoftu, se v současnosti pohybuje kolem 75 %. To je pořád hezké číslo, i když pokud se na to podíváte optikou devadesátých let, kdy tento podíl činil více než 95 procent, je to docela velká ztráta. Dalo by se to pochopit v případě, že by Microsoftu postupně docházeli uživatelé.

Někteří přecházejí na MacOS, jiní také volí Linux. Koneckonců, vývojáři mnoha distribucí dělají vše pro to, aby své systémy vybavili grafickým rozhraním a ovládáním, které je pro uživatele v rámci možností co nejpřívětivější. A myslí i na méně zdatné uživatele, nebo ty, kteří neměli s Linuxem doposud žádné zkušenosti. K takovým distribucím se řadí například Linux Mint, který je podle statistik serveru Distrowatch.com dlouhodobě mezi TOP 5 nejstahovanějšími Linuxy.

Přesto ale 500 nejlepších superpočítačů používá Linux. Jaký to má důvod?

Superpočítače
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)
Od listopadu 2017 používá všech 500 nejlepších superpočítačů výhradně linuxové distribuce.

Seznam TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě je od roku 1993 aktualizován dvakrát ročně. Linux se v tomto seznamu poprvé objevil v červnu 1998. V 90. letech 20. století v žebříčku dominovaly komerční verze Unixu.

V té době už byly operační systémy jako Windows a MacOS specializované na zařízení pro koncové uživatele. S příchodem Linuxu však začal v oblasti superpočítačů pozoruhodný vývoj.

Růst Linuxu v této oblasti je impozantní, a to zejména v období od listopadu 2002 do listopadu 2009, kdy se počet superpočítačů s Linuxem zvýšil ze 71 na 448.

V současnosti je Linux na trhu superpočítačů nespornou jedničkou. Žádný jiný operační systém se od listopadu 2017 ani do první pětistovky nedostal.

Důvody, proč je Linux pro superpočítače ideálním systémem

Superpočítač MareNostrum 3
info ikonka
Zdroj: Bsc.es
Superpočítač MareNostrum v Barceloně rovněž používá Linux a dosahuje výkonu 249,44 PFlops za sekundu.

Důvodů, proč většina superpočítačů spoléhá na Linux, existuje celá řada:

Úspora zdrojů: vzhledem k tomu, že systém Linux lze konfigurovat individuálně, lze maximalizovat výkon spuštěním pouze nezbytných aplikací.

Náklady: protože je Linux zdarma, neplatíte žádné licenční poplatky. Jedinou investicí je čas potřebný k přizpůsobení systému pro konkrétní projekty.

Modulární konstrukce: nové funkce nebo moduly lze přidávat, aniž by to mělo vliv na ostatní části systému. To usnadňuje optimalizaci zdrojů a činí systém velmi flexibilním.

Mohlo by vás zajímat

Otevřený operační systém: Linux jako software s otevřeným zdrojovým kódem je plně přizpůsobitelný. Každý řádek kódu lze změnit a zvýšit tak výkon nebo odstranit bezpečnostní mezery. Tato flexibilita je hlavní výhodou oproti uzavřeným systémům.

Přizpůsobivost pracovnímu zatížení: Linux lze přizpůsobit všem typům pracovního zatížení, takže je ideální pro superpočítače. To znamená, že efektivitu, spotřebu a výkon systému lze přesně přizpůsobit požadavkům.

Díky těmto faktorům je Linux první volbou pro mnoho superpočítačů po celém světě. Protože se však jedná o specializované operační systémy, nikoliv přizpůsobené distribuce pro nejširší cílovou skupinu, koncoví uživatelé s nimi nemohou mnoho dělat.

Zdroj: Top500.org, Stacksale, BSC
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme