Přejít k hlavnímu obsahu

AI, napiš mi program!

Josef Mika 19.06.2023

Umělá inteligence programuje. A jde jí to dobře.

Chip 07/2023: Není to tak dávno, kdy naprogramování aplikace probíhalo tímto klasickým způsobem: pokud jsme potřebovali například program pro správu dat plaveckého kroužku, zašli jsme za vývojářským týmem, domluvili se na podrobnostech, jak má nástroj vypadat, programátoři nám jeho vývoj nacenili a začali navrhovat.

Ve vývoji softwaru ale došlo k převratu v souvislosti s nástupem často diskutovaného softwaru ChatGPT. Pokročilí uživatelé testující tento volně dostupný nástroj na internetu s úžasem sledovali, že počítači je možné přirozeným jazykem v češtině zhruba popsat, co má požadovaný program umět: „Prosím, naprogramuj mi podmínku if-then s osm krát osmi variantami, takže vznikne 64 kombinací, a to prosím v Actionscriptu 3.0.“ ChatGPT pak skutečně navrhl smysluplný kód – druhá otázka je, zda byl ve všech případech zcela korektní, ale minimálně tím vývojáři ušetřili výraznou část práce.

Do rozjetého vlaku technologie spojené s populárním ChatGPT naskočili i čeští vývojáři a vyvinuli nástroj pro automatizované navrhování webových aplikací. Do jaké míry to znamená proměnu práce pro člověka-programátora?

Více se o tomto tématu dozvíte v novém červencovém Chipu. V prodeji od 21.7.

Obsah: Všechna témata Chipu 07/2023


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme