Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Akční kamerky v testu: zaznamenejte své zážitky z dovolené

Pavel Trousil 06.07.2023

Pokud se chystáte na zajímavou dovolenou, určitě byste na ní měli rádi uchované nějaké vzpomínky. To zařídí malé kamerky, které vydrží i drsnější zacházení. Otestovali jsme pro vás 14 aktuálních modelů akčních kamerek a známe vítěze testu i cenový tip a máme pro vás užitečné rady pro výběr.

Kapitoly článku

Akční kamery jsou malé, robustní a prodávají se speciálními držáky, pomocí kterých je snadno upoutáte třeba na helmu, nebo řidítka. Tím však jejich podobnost končí, protože rozdíly v ceně i kvalitě těchto miniaturních videokamer jsou obrovské.

Otestovali jsme 14 modelů a prozradíme vám, proč kamerka GoPro aktuálně není číslem 1 na našem seznamu nejlepších. Přečtěte si také, na co byste se měli zaměřit při koupi akční kamery, abyste mohli svá outdoorová dobrodružství zachytit v podobě co nejlepších videí.

kamerky6(1)-nahled

Podívejte se na tabulku s výsledky testů akčních kamer. | Zdroj: screenshot webu chip.cz

V testovací laboratoři Chipu jsme podrobili standardizovanému testu oblíbené akční kamery, včetně nejnovější GoPro Hero 11 Black a všech ostatních stále dostupných modelů GoPro, ale také alternativy od DJI a Insta360. Který model je pro vás ten pravý, záleží samozřejmě nejen na hodnocení, ale také na vašem rozpočtu a zamýšleném použití. Z našeho testovacího pole 14 modelů se zde budeme podrobněji věnovat čtyřem nejzajímavějším.

Vítěz testu: DJI Osmo Action 3

Dlouhou dobu dominovala naší tabulce akčních kamer společnost GoPro se svými modely Hero. Nyní se s modelem DJI Osmo Action 3 podařilo obsadit první místo jinému výrobci. Je to samozřejmě dáno velmi dobrou kvalitou videa z kamery a bohatou výbavou, ale kromě toho se při našich měřeních v testovací laboratoři projevila zejména výdrž baterie; na jedno nabití je možné u tohoto modelu pořídit až dvě hodiny záznamu videa v rozlišení 4K (24 fps).

kamerky2-nahled

Díky rámu s magnetickým rychloupínáním lze orientaci kamery DJI Osmo Action 3 (vpravo) bleskově změnit z polohy na šířku na polohu na výšku. | Zdroj: CHIP / Marcus Kämpf

Díky tomu všemu je DJI Osmo Action 3 vítězem našeho testu a nemá ani příliš vysokou cenu.
DJI Osmo Action 3 natáčí v maximálním rozlišení 4K a se snímkovou frekvencí až 120 fps (snímků za sekundu). To znamená, že záznam lze zpomalit až čtyřikrát. Při rozlišení Full HD zvládne 240 snímků za sekundu, což umožňuje dokonce 8násobné zpomalení. Videa jsou mají vysokou ostrost a přirozené barvy. Pouze při slabém osvětlení je trochu zvýšený obrazový šum.

Kamera Osmo Action 3 má kompaktní pouzdro se dvěma displeji. Jako jediná akční kamera v testovacím poli je také přední displej dotykový, a lze jej tedy použít nejen k ovládání selfie, ale také ke snadné navigaci v nabídce.

Cenový tip: Insta360 One RS 4K

Za obzvláště dobrý poměr ceny a výkonu doporučujeme kamerku Insta360 One RS 4K. Přesvědčila nás nejen cenou, ale i vynikajícím širokoúhlým videem v rozlišení 6K a fotografiemi ostrými jako břitva. A navíc kamera vypadá jednoduše elegantně.

Insta360 One RS lze sestavit modulárně: v červené přihrádce na baterie je vedle bloku kamery umístěn modul displeje. Ačkoli má Insta360 jen poměrně malý dotykový displej, lze jej podle potřeby připojit vzadu nebo vpředu. Modul kamery lze vyměnit za jiné objektivy Insta360, například za 360stupňový modul Twin Edition. V našem testu jsme však používali pouze Insta360 One RS v levnější 4K edici.

kamerky5-nahled

Kamerka je modulární. Displej lze připevnit na přední nebo zadní stranu . Výměna ale není příliš rychlá. | Zdoj: CHIP / Marcus Kämpf

Objektiv edice 4K nabízí úhel záběru 106 stupňů, což je výrazně méně než 170 stupňů u GoPro. Pro zpomalené záběry ve vysokém rozlišení je kamera vhodná jen v omezené míře; při rozlišení 4K je maximální snímková frekvence jen 60 fps. Navzdory modulární koncepci je kamera bez přídavného pouzdra vodotěsná až do hloubky 5 metrů. Insta360 nabízí širokou škálu příslušenství, včetně držáku na helmu.

Topmodel od GoPro

Kamera GoPro Hero 11 Black zaujala ve srovnávacím testu svými mimořádně bohatými funkcemi. Příznivce rychlých akcí potěší maximální rozlišení videa 5,3K a snímková frekvence až 120 fps (240 fps ve Full HD) a nejlepší stabilizátor obrazu v celém testovacím poli.

Kompaktní pouzdro je vybaveno dvěma displeji pro lepší ovládání při pořizování selfie a nabízí typický GoPro držák na spodní straně, díky čemuž není nutné pořizovat další pouzdro pro montáž. Kromě Wi-Fi a Bluetooth si kamera rozumí také s GPS. Pokud tedy kameru GoPro používáte jako kameru na helmu při výletu na motorce, máte vždy k dispozici správné souřadnice pro záznam.

kamerky3-nahled

Před soubojem: Jak kameru GoPro Hero 11 Black, tak kameru DJI Osmo Action 3 lze připevnit k hladkému povrchu, jako je helma nebo karoserie motokáry, pomocí lepicí podložky. Kvůli slabší baterii skončila kamerka GoPro druhá. | Zdroj: CHIP/Marcus Kämpf

Jako inovaci vybavila společnost GoPro kamerku téměř čtvercovým snímačem, který výrazně rozšiřuje vertikální zorné pole. Pomocí aplikace Quick lze záznamy použít jako obvyklé širokoúhlé nebo také jako video na výšku, například pro Tiktok.

GoPro Hero 11 Black je skvělá akční kamera, ale stejně jako u předchozích modelů má slabší baterii. Výdrž baterie 77 minut při 4K (24 fps) a výrazně delší doba nabíjení 108 minut stačila v testu pouze na hodnocení 2,7 (školní hodnocení). To nakonec stálo GoPro vítězství v testu.

Mimochodem, kamera Hero 11 je k dispozici také v poněkud kompaktnější, zeštíhlené verzi jako GoPro Hero 11 Mini. Stojí o něco méně, ale nabízí téměř stejnou kvalitu videa jako Hero 11 Black. Vzhledem k tomu, že postrádá funkce a vybavení, jako jsou displeje, skončila tato kompaktní kamera na helmu na konci našeho seznamu nejlepších kamer.

DJI Pocket 2: minikamera se skvělou kvalitou videa

DJI se v našem srovnávacím testu postarala o další překvapení: DJI Pocket 2 jasně nechal konkurenci za sebou v disciplíně "kvalita videa a fotografií". Malá kamerka sice nabízí pouze UHD rozlišení a maximální snímkovou frekvenci 60 fps, ale skutečná kvalita videa je něco jiného než megapixely: v testovací laboratoři jsme kamerce na záznamu naměřili senzační rozlišení videa 1 250 LP/Bh (páry linií) za denního světla a sotva méně ostré bylo video za slabého osvětlení - 1 199 LP/Bh. Tento skvělý výsledek doplňuje ještě lepší kvalita fotografií: kamera dosahuje dokonce 1 739 LP/Bh.

kamerky7-nahled

Netradiční akční kamerka - pro ty, kteří na svá dobrodružství stejně raději chodí pěšky, je DJI Pocket 2 skvělým společníkem. | Zdroj: DJI

Další plusové body fotoaparát získává díky velmi dobrému optickému stabilizátoru obrazu, což je možné jen díky neobvyklé konstrukci: malý fotoaparát visí v jakémsi kardanu s rukojetí, která slouží k jeho ovládání. Díky tomu je možné velmi dobře natáčet z volné ruky; při chůzi jsou velmi účinně kompenzovány otřesy a chvění. Kvalita mikrofonu je rovněž velmi dobrá.

Je DJI Pocket 2 vůbec akční kamera? Tato otázka vyvolala před srovnávacím testem několik diskusí. Ve skutečnosti je kamera vodotěsná pouze s přídavným pouzdrem; a držáky, které z ní udělají například kameru na helmu, jsou k dispozici pouze od dodavatelů třetích stran. Přesto DJI Pocket 2 ukazuje, jaká kvalita záznamu je v takto kompaktním pouzdře možná. A pro ty, kteří na svá dobrodružství stejně raději chodí pěšky, je DJI Pocket 2 skvělým společníkem.

Akční kamerka, nebo digitální fotoaparát?

Ať už jste na výletě na motorce, na vodě nebo na pláži: ve všech třech případech je lepší nechat digitální fotoaparát doma a místo něj si přibalit akční kameru nebo kameru na helmu. Speciálně utěsněná pouzdra neohrozí nárazy ani stříkající voda a malé videokamery s vysokým rozlišením jsou navíc vyzbrojeny proti nečistotám, jako je poletující písek, který může proniknout i těmi nejmenšími skulinkami.

Akční kamery jsou v podstatě videokamery. Pomocí speciálních držáků je ale lze připevnit na řídítka, helmy, drony nebo opasky a pro větší výzvy, jako je potápění, existují další ochranná pouzdra. A samozřejmě všechny natáčejí v rozlišení 4K nebo vyšším, aby zachytily divokou akci s ostrými detaily. Inteligentní stabilizace obrazu promění roztřesené záběry z volné ruky v profesionální, máslově hladké pohyby.

Druhá strana mince: kamerky mají prostor pouze pro relativně malý obrazový snímač. To omezuje kvalitu obrazu, zejména při slabém osvětlení, například za šera nebo ve špatně osvětlených interiérech. Malé rozměry ovlivňují také vzhled obrazu: hloubka ostrosti akční kamery zasahuje velkou část snímaného objektu, takže není možné "hrát si s ostrostí".

Alespoň je tak méně patrné špatné zaostření. Pokud je však pro vás důležitý profesionální "filmový vzhled", je lepší zvolit klasickou zrcadlovku nebo bezzrcadlovku. Už i u nich se objevují stále robustnější modely s utěsněnými pouzdry a objektivy.

Stačí rozlišení 4K?

Full HD už je minulostí; i levné kamerky na helmu za cca 2 500 Kč dnes inzerují rozlišení 4K. To znamená, že videa, která sami natočíte, lze přehrát na monitoru nebo televizoru s rozlišením 4K bez škálování. Tolik teorie nebo marketingové sliby výrobců. Pokud si technické údaje prostudujete trochu podrobněji, zjistíte, že některé kamery nabízejí pouze o něco nižší rozlišení UHD 3 840 x 2 160 bodů, které výrobce velkoryse zaokrouhluje na 4K. GoPro a další výrobci pracují alespoň s rozlišením snímače 4 000 x 3 000 pixelů a mohou nabídnout výrazně vyšší ostrost, zejména ve vertikálním směru.

kamerky1-nahled

Měření výsledků v laboratoři: kamerky podstupují standardní testy v testlabu a výsledky hodnotí také odborníci.| Zdroj: Chip testlab

Skutečné rozlišení videa a tedy i ostrost však závisí nejen na nominálním rozlišení snímače, ale také na jeho architektuře a vlastních algoritmech kamery pro zpracování a ukládání. Proto testovací centrum Chipu kontroluje kvalitu videa každé akční kamery podle standardizovaného postupu. Ten odhalí, jak ostré, detailní a s nízkým obrazovým šumem záznamy skutečně jsou. Odborné hodnocení je také obzvláště zajímavé při vyšších hodnotách ISO, protože zde se obrazový šum obvykle výrazně zvyšuje.

Dražší akční kamery dnes nabízejí výrazně vyšší rozlišení než 4K, GoPro Hero 10 Black a Insta360 One R v 1palcové edici nahrávají videa v maximálním rozlišení 5,3K. Pokud tedy již vlastníte televizor s rozlišením 8K, může se jednat o rozumnou investici. A výrobci videí také vědí, jakou hodnotu mají dodatečné rezervy pixelů: mohou je využít i k přiblížení obrazu v postprodukci, aniž by došlo k drastickému zhoršení kvality. Existují však i nevýhody: vyšší objemy dat znamenají, že úložný prostor se rychleji vyčerpá, pro střih videa jsou zapotřebí výkonnější počítače a samotné natáčení může vést k problémům s přehříváním a po určité době i k vypnutí kamery.

S rozlišením fotografií je také třeba zacházet opatrně: někteří výrobci zde pracují s výpočetními triky, protože rozlišení 20 megapixelů nelze u většiny snímačů dosáhnout. Ale i 12 nebo 15 megapixelů je pro většinu účelů dostatečných, například pro zobrazení fotografie na celé obrazovce monitoru nebo pro její vytištění ve velikosti 15 x 20 centimetrů. Pokud chcete pořizovat opravdu dobré snímky, měli byste se také ujistit, že nastavení, jako je rychlost závěrky nebo clona, lze v režimu fotografování upravit ručně. Akční kamera nebo kamera na helmu však nenahradí pořádný fotoaparát.

Až 120 snímků za sekundu

Pro akční kameru je snímková frekvence stejně důležitá jako rozlišení. Snímková frekvence udává, kolik snímků dokáže kamera zaznamenat na sekundu videa. Například běžné video na YouTube má snímkovou frekvenci 30 fps (snímků za sekundu). Pro rychlé pohyby to však často nestačí; snímky pak vypadají tak nějak rozmazaně nebo trhaně.

Pokud chcete kameru používat k záznamu kaskadérských kousků, rychlé jízdy nebo rychlých pohybů obecně, měli byste se ujistit, že snímková frekvence je co nejvyšší. V současné době existují modely, které dosahují až 120 snímků za sekundu v rozlišení 4K, a dokonce až 240 snímků za sekundu v rozlišení Full HD. To znamená, že každá akce je zaznamenána ostře jako břitva.

Tyto vysokorychlostní záběry jsou nezbytné pro působivé zpomalené sekvence: záznam se 120 snímky za sekundu lze čtyřikrát zpomalit a přehrát jako běžné video s 30 snímky za sekundu bez ztráty kvality. A při 240 snímcích za sekundu je možné dokonce 8násobné zpomalení.

Stabilizace obrazu je pro kamery na přilbě velmi důležitá

Akční kamera je stvořena pro pohyb: natáčí při jízdě na kole, lezení, lyžování a dalších sportovních aktivitách. Pomocí speciálního držáku ji lze připevnit na helmu nebo karoserii automobilu nebo připevnit před hrudník pomocí pásu. Bohužel všechny větší pohyby a dokonce i drobné vibrace se přenášejí přímo do kamery, což znamená, že záznam vypadá velmi nestabilně a citlivým spoluobčanům může dokonce způsobit nevolnost.

Proto je tak důležitý stabilizátor obrazu: kompenzuje trhání a vibrace a zajišťuje mnohem plynulejší, a tedy profesionálnější obraz. Existuje několik minikamer s optickou stabilizací obrazu, ale naprostá většina modelů pracuje s elektronickou stabilizací. Ta stabilizuje obraz během záznamu, takže videa vypadají, jako by byla natočena pomocí gimbalu. Stabilizátory obrazu se od jedné generace fotoaparátů k druhé dále vyvíjejí, takže pro účinný stabilizátor obrazu se vždy vyplatí pořídit si nejnovější model. Obecně je za zlatý standard považován stabilizátor obrazu Hypersmooth kamer GoPro Hero9 a Hero10.

Tolik by měla stát akční kamera

Opravdu dobrou akční kameru lze pořídit za cenu okolo 10 000 Kč. Za tuto cenu získáte nejlepší videotechniku a skvěle zpracované, snadno použitelné pouzdro. Pro srovnání, za dobrou kompaktní kameru nebo menší zrcadlovku musíte utratit přibližně dvakrát tolik. Počítejte však s dalšími náklady na přídavnou baterii, velké paměťové karty a případně na příslušenství, jako je ochranné podvodní pouzdro.

Kromě zavedených výrobců je trh zaplaven levnými akčními kamerami, které jsou často nabízeny za ceny pod 2 500 Kč. Jako zástupce tohoto žánru jsme podrobili testovací proceduře bestseller Amazonu Akaso EK7000 Pro a akční kamera za 2 500 Kč okamžitě skončila na posledním místě našeho seznamu nejlepších. Videa v 4K rozlišení nízkou ostrost a snímková frekvence je omezena na 30 fps, zatímco Full HD záznam má alespoň 60 fps. To je pro plynulá videa a působivé zpomalené záběry rychlých pohybů nedostatečné.

Pro zvědavce může být levná kamera na helmu docela zajímavá, protože vám dává možnost získat první zkušenosti za kamerou, aniž byste museli utratit mnoho peněz. A to se bude hodit, pokud se při řádění rozbije. Pokud se vám natáčení zalíbí, vždy můžete později přejít na lépe vybavený model.

Zdroj : Chip TOP10


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme