Baterie: drahá součást e-auta, která může být jeho Achillovou patou
O baterii elektromobilu má spousta lidí zažitou představu, že jde o jedno ze slabších míst vozidla, které je navíc velmi drahé. Při bližším zkoumání ale zjistíte, že to tak úplně není. Studie ukazují a praxe potvrzuje, že současné baterie jsou robustní a mají dlouhou životnost.
Jejich cena neustále klesá, nicméně stále tvoří přibližně třetinu celkové hodnoty vozidla. Pokud dojde k závadě, může se částka za opravu velmi rychle navýšit. Je to dáno i tím, že kromě pořizovací ceny nové baterie, která není malá, musí její opravu či výměnu provádět dobře kvalifikovaní odborníci s oprávněními a praxí z oblasti manipulace se zařízeními pod vysokým napětím.
A možná právě tyto hrozící náklady vedly k vytvoření mýtu, který se v myslích motoristů pevně zakořenil a stále koluje i racionálním argumentům navzdory. Ve skutečnosti se totiž baterie elektromobilů projevují jako velmi robustní a odolné. To se nakonec odráží i v zárukách, které na ně jednotliví výrobci poskytují.
Rozšířeným standardem je osm let nebo 160 000 km a mnozí nabízejí i více. Například u Mercedesu má zákazník záruku v délce deseti let nebo najetí 250 000 km.
Mohlo by vás zajímat
10 000 nabití bez ztráty kapacity: hliníková baterie je levná a má působivé parametry

Baterie elektromobilu má poruchu jen zřídka
Podle jednoho z techniků z berlínské EV Clinic, který má se servisem elektromobilů praktické zkušenosti, je akumulátor jen zřídka důvodem, proč vozidlo míří na opravu. Na dotaz, jak je to z hlediska pořadí příčin závad, uvádí akumulátor dokonce až na čtvrtém místě. A to dokonce s velkým odstupem za ostatními.
Nejčastějším důvodem, proč majitelé elektromobilů míří do servisů, je palubní zařízení, které tvoří rozhraní mezi střídavým napájecím napětím zdroje a baterií, která pracuje na stejnosměrné bázi.
Dalšími v pořadí jsou měniče a do třetice je to elektromotor. Problémy s akumulátory jsou až za nimi a nejsou zdaleka tolik časté, jak se obecně soudí.
Mohlo by vás zajímat
Tesla řeší krádeže nabíjecích kabelů: měděné jádro láká na výkup

Servisní technik by v souvislosti s akumulátory ani nepoužil přirovnání "zranitelné". V průběhu své dosavadní praxe se nesetkal s tím, že by se baterie v průběhu cyklování nabíjení a vybíjení staly nestabilní. Pokud skutečně dojde k poruše, je to zpravidla v důsledku fyzického poškození a následného vniknutí vody.
Samozřejmě existují i další potenciální problémy, například závady v důsledku přehřívání článků. To může způsobit například porucha technologie jejich chlazení. K tomu dochází ale jen velmi zřídka.
Mohlo by vás zajímat
Normované dojezdy čínských elektroaut: proč jsou uváděné údaje výrobců tak daleko od reality

Studie potvrzují, že baterie vydrží nájezd 300 000 km i více
To, co servisní technik uvádí na základě své praxe, potvrzuje i několik studií. Například poradenská firma P3 ze sousedního Německa potvrzuje, že baterie elektromobilů jsou i po ujetí tří set tisíc kilometrů stále použitelné.
V rámci studie bylo analyzováno přes 7000 vozidel. Průzkum, který provedl Battery Center v kalifornském Stanfordu, dokonce dospěl ke zjištění, že baterie elektromobilů vydrží nejméně 14 let nebo nájezd 313 000 km. Teprve poté se výrazně sníží jejich výkon.
Ačkoli mnohé dosavadní studie vedly k horším výsledkům, významný vliv na to mají podmínky testování. Na zkušebních drahách či v laboratoři je na rozdíl od reálného provozu vše organizované a cyklické. To ale dává akumulátorům mnohem více zabrat, než zrychlování, brzdění a dobíjení při praktickém provozu vozidla.
Zdroj: YouTube / Moove, ElectricVehicleClinic