Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Amazon oznámil nový Kindle Paperwhite

redakce 04.09.2013

Amazon dnes oznámil, že od 30. září začne prodávat novou verzi čtečky Kinde Paperwhite. Čtečka používá matný osvícený displej, který má podle výrobce v porovnání s předchozím modelem vyšší rozlišení i kontrast. Verze s reklamami má v USA stát 119 USD, verze bez nich 139 USD, varianta s 3G pak 189 USD. Chtěli jsme si jej hned předobjednat, ale do ČR to zatím nejde.

 

 

 

Amazon je na technické podrobnosti nového Kindlu Paperwhite poměrně skoupý a namísto technických detailů popisuje nový produkt spíše marketingovými frázemi typu „bílá bude bílejší, černá bude černější, čtení bude rychlejší“. Ale podobně „lifestylově“ dnes propaguje své produkty většina firem, takže nám nezbývá než těch pár dostupných údajů vyhledat v záplavě bombastických výkřiků. Každopádně má mít nový Kindle Paperwhite 6“ osvícený displej, který dokáže zobrazit 16 odstínů černé. Podle výrobce má displej hustotu 212 ppi a má používat novou technologii Carta e-paper. Amazon tvrdí, že namísto klasického podsvícení dopadá osvícení na displej nového Kindle shora, takže bude méně zatěžovat zrak uživatele.

Podle výrobce má nový Kindle Paperwhite vydržet na baterii pracovat osm týdnů, což ale vzápětí Amazon upřesňuje tak, že počítá s půlhodinou čtení denně, navíc s vypnutou Wi-Fi a intenzitou osvětlení nastavenou na hodnotu „10“. Pokud bychom to spočítali, má tedy vydržet na jedno nabití 28 hodin nepřetržitého čtení (bez Wi-Fi), pro běžného čtenáře na dovolené tedy stačí tak na týden. Podle výrobce se z počítače nabije pomocí USB za 4 hodiny.

Nový Kindle Paperwhite bude vážit 206 gramů, měřit 169 x 117 x 9,1 mm a jeho úložiště má mít kapacitu 2 GB (1,25 GB dostupné pro ukládání e-knih). Nativní podporované formáty e-knih jsou: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, nechráněný MOBI a PRC, ostatní formáty včetně DOC a DOCX je třeba převádět.

Z dalších zveřejněných informací nás zaujal nový obal, který stejně jako u iPadů automaticky při otevření zapíná a při zavření vypíná čtečku. Nový procesor má zrychlit chod čtečky o 25 %, což se má projevit hlavně v plynulejším otáčení stránek. Dotykový displej má reagovat na nejjemnější podněty. Čtečka má mít vylepšenou práci s poznámkami, které bude možné sdílet a exportovat do počítače nebo například na Facebook. Kindle Paperwhite bude osazen anglickým výkladovým slovníkem s integrovanou encyklopedickou částí “Wikipedia”. Novinkou je možnost zadat neznámá slovíčka do aplikace Vocabulary Builder a poté si jejich znalost trénovat pomocí kvízu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud