Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Amerika rozšiřuje klíčový paragraf o špionáži: citlivé téma provázejí kontroverze

Jiří Palyza 19.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Návrh zákona, který schválil americký Kongres, znovu autorizuje stávající špionážní program, známý jako paragraf 702. Obsahuje ale rozšíření, které může přinutit nové kategorie zaměstnanců, firem či podnikatelů odposlouchávat jménem vlády USA a v jejím zájmu. Odposlechy se ale mohou obrátit i proti americkým spoluobčanům. Zákonodárci mají výhrady k tomu, jak tato pravomoc umožňuje bezdůvodné sledování na domácí půdě.

V Americe se rozhoduje o dalším osudu takzvaného paragrafu 702, významné legislativní normy pro špionáž. Jeho platnost se blížila k termínu vypršení, takže zákonodárci museli jednat. Rozhodli, že zákon bude v platnosti další dva roky.

Budou ale doplněny některé drobné změny. Jak republikáni, tak i demokraté zákon podpořili, ačkoliv Donald Trump byl původně proti. Nyní ještě zbývá, aby jej odhlasoval americký Senát.

Zmíněný paragraf, označovaný po vzoru hlavní tajné služby a rozvědky NDR jako "Stasi", připomíná poměry v Číně. Stanovuje, že je vlastně legální nutit třetí strany, aby vás špehovaly. Toto nařízení dříve mělo své limity, které se nyní uvolňují.
 

Mohlo by vás zajímat

Ke špionáži může být motivován každý, kdo má přístup k odpovídajícím technologickým zařízením. Dříve měli tuto povinnost především ti, kdo se zabývali provozem síťových infrastruktur a monitoringem datového provozu, nyní to může činit v podstatě kdokoliv. Tedy i pracovník úklidové firmy, který má přístup k síťovým routerům, může být za účelem špionáže vyzván k instalaci spywaru, nebo jiné manipulaci s hardwarem.

Existují ale výjimky. Ke špehování osob nesmějí být nuceni například policisté, zaměstnanci nemocnic, pronajímatelé některých bytů nebo popeláři.

I zde ale existují mezery. Pokud někdo z vyjmutých skupin přesto spravuje nebo uchovává dotčené zařízení, mohl by špionáž provádět. Stačí, aby například někdo ze zaměstnanců nemocnice měl přístup ke smartphonu pacienta, který se zrovna podrobuje operaci.

Očekává se, že Senát USA špionský paragraf schválí

Senátoři schvalují legislativu
Rozšířený zákon o sledování v USA může usnadnit donucení třetích stran, aby v zájmu vlády a bezpečnosti špehovaly. Americký Senát bude hlasovat o návrhu zákona, který kritici označují za "Stasi".
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Další změny se týkají definice požadovaných a sledovaných údajů. Zatímco dříve byly klíčovými oblastmi terorismus a kontrarozvědka, nyní byly přidány také drogy a látky pro jejich výrobu.

Ty mohou samostatně být neškodné a vyskytují se v každodenním životě. Nicméně výrobu, financování a distribuci těchto látek půjde přísněji sledovat.

Zjištěná data či podezření mohou být použita i pro sledování osob mimo USA v případě, kdy chtějí vstoupit na jejich území. V rámci reformy zákona o sledování ale došlo k omezení. V minulosti bylo možné odposlouchávat i rozhovory mezi dvěma občany USA, kteří se nacházeli na území Spojených států a pouze komunikovali o zahraničních cílech. To by už nemělo být možné, alespoň ne záměrně.

Mohlo by vás zajímat

Často se tak může dít souběžně i s jinými činnostmi a údaje lze stále analyzovat. Rozhovory mezi dvěma osobami, kde se jedna nachází na území USA a druhá je v zahraničí nadále špehovány být mohou.

Americký Senát nemá dostatek času na detailní projednání paragrafu a návrhy případných změn. Očekává se proto jeho schválení.

Zdroj: Reuters, Wired (1), Wired (2)
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud