Přejít k hlavnímu obsahu

Amerika zase zakazuje sociální síť TikTok: máme se obávat i v Evropě?

Jakub Fišer 28.12.2022
info ikonka
Zdroj:

Dynamická sociální síť TikTok je dnes pravděpodobně nejrychleji rostoucí platformou z hlediska sociálních sítí a potenciálním vyzyvatelem Facebooku a Instagramu. Americkým úřadům je však TikTok trnem v oku a pozvolna jej zakazují.

Kapitoly článku

Největší sociální platformou je se skoro 3 miliardami aktivních uživatelů Facebook. Nedaleko za ním spočívá YouTube (2,2 miliardy), Instagram (1,4 miliardy aktivních uživatelů) a pak je tu TikTok s počtem měsíčních aktivních uživatelů kolem 1 miliardy. Graf agentury Wallaroo však jasně ukazuje, že TikTok strmě stoupá a s takovou své soky do pár let překoná.

Zákaz sítě TikTok

Znepokojení nad sílou sociální sítě TikTok však velmi často vyjadřuje legislativa Spojených států amerických. Ačkoliv dřívější Trumpův zákaz platformy v celých Spojených státech již vypršel, objevil se nový, lokálnější zákaz.

Předsedkyně pro administrativy Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických, Catherine Szpindor, rozhodla o tom, že žádné vládní telefony a mobilní zařízení vládních spolupracovníků nesmí obsahovat aplikaci TikTok.

Server PhoneArena doplňuje, že podobný zákaz platí pro smartphony příslušníků americké armády, ministerstva zahraničí a ministerstva vnitřní bezpečnosti. Kromě toho, hned 19 států USA (z celkového počtu 50 – pozn. redakce) zakázalo používat TikTok svým guvernérům a lokálním politickým představitelům.

Nebezpečí aplikací z Ruska nebo Číny

Podle několika zdrojů jde však jen o přípravu na mnohem širší zákaz sociálních platforem a aplikací, mimo jiné TikToku. Senátor Marco Rubio chce protlačit zákaz, který Američanům zakazuje používat aplikace s víc jak 1 milionem měsíčních aktivních uživatelů, jejichž tvůrci pochází či podnikají v zemích, jako je Rusko, Čína, Kuba, Írán, Severní Korea nebo Venezuela.

Aplikace TikTok je spravována čínským holdingem ByteDance, který sice je oficiálně registrován na Kajmanských ostrovech, jde však o čínskou firmu se sídlem v Pekingu. USA vnímají ByteDance jako potenciální riziko pro bezpečnost země, zejména kvůli neregulovanému sběru informací, které pak může využít čínská vláda – v komunistickém režimu pochopitelně neustále napojená na velké firmy, jako je Huawei, ByteDance nebo Tencent.

TikTok zveřejnil oficiální vyjádření prostřednictvím úst své americké mluvčí Brooke Oberwetterové: „Společnost ByteDance je zklamaná, že se Kongres rozhodl zakázat TikTok na vládních zařízeních, což v konečném důsledku nijak nepřispěje k zájmům národní bezpečnosti.“

Zdroj: Engadget, PhoneArena, Wallaroo


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme