Přejít k hlavnímu obsahu

Máte Netflix? Pak tento podvod útočí i na vás – víte, jak snadno se na vaše zařízení dostane škodlivý kód?

Jiří Palyza 27.12.2024
info ikonka
Zdroj: Oscar Vargas/Unsplash

Kybernetičtí zločinci zneužívají svátečních dnů, kdy má mnoho lidí volno, a ve své nejnovější kampani se zaměřují na uživatele oblíbené streamovací služby Netflix. Šíří odkazy na údajné seriály. Ty ale vedou na škodlivý software.

Kapitoly článku

"Nejlepší akční seriály 2024": za lákavým názvem se skrývá škodlivý kód

Podle nejnovějších zjištění je cílem podvodných kampaní prostřednictvím škodlivých odkazů infikovat zařízení oběti škodlivým kódem, který instaluje adware, ohrožuje zařízení a krade osobní údaje.

Odkazy se šíří především v prostředí sociálních sítí a lákají na údajné "vzrušující seriály". Pokud v této době více komunikujete se svými blízkými či přáteli, mějte se ve zvýšené míře na pozoru. Naletět podvodu bývá při chvilce nepozornosti snadné.

Podvodné příspěvky na sociálních sítích můžete rozpoznat podle lákajících titulků v podobě "Nejlepší akční seriál na Netflixu 2024" s připojeným aktivním odkazem. Zpravidla je šíří falešné profily prostřednictvím automatických softwarových modulů, botů. Ty také vytvářejí automatické diskuzní vstupy, ve kterých se dotazují na název inzerovaného seriálu. Tím vytvářejí vlnu zájmu, kterou se mohou někteří uživatelé nechat oklamat.

V odpovědi se poté objeví odkaz, který vede na malware. Takové odpovědi se postupně mohou shromažďovat pod příspěvkem. Stránky, na které hyperlink vede, na zařízení oběti skrytě stahují adware. Ten poté zpomaluje zařízení, zobrazuje reklamy a sbírá osobní údaje.

Mohlo by vás zajímat

Stahovaný škodlivý software je známý už z dřívějších kampaní

Za zmanipulovanými odkazy se skrývá známý adware s názvem „JS/Adware.TerraClicks.A“. Je zapouzdřený v souborech JavaScript a negativně ovlivňuje jak stolní počítače, tak i chytré telefony.

Na stolních PC ve zvýšené míře zobrazuje nežádoucí reklamy, mění výchozí nastavení prohlížeče, kde přesměrovává startovací stránky a mění vyhledávač, a celkově zpomaluje systém.

V případě mobilních telefonu je to mnohem horší: zde se objevují problémy s baterií, častým pádům systému a kradení dat v důsledku kompromitace přihlašovacích a osobních údajů. Hrozí také riziko, že adware na pozadí načte další druh škodlivého softwaru, který dále zcela nepozorovaně běží na pozadí mobilního systému.

Mohlo by vás zajímat

Jak reagovat, pokud máte podezření, že jste se stali obětmi podobného podvodu

Je dobré z řešením nečekat a jednat okamžitě. Na stolních počítačích se doporučuje kompletní antivirová kontrola a vyčištění internetového prohlížeče. Dále je přinejmenším dobré ručně odstranit všechny podezřelé programy.

V případě smartphonů je to podobné: v prvé řadě odstranit podezřelé aplikace, ale také vymazat data prohlížeče (historii, dočasnou paměť a cookies). S tím vám mohou pomoci osvědčené antivirové programy.

Je důležité neklikat na podezřelé odkazy, které se šíří především v prostředí sociálních sítí a potenciálně škodlivý obsah nahlásit. Přestože obecně nepovažujeme nutné instalovat na mobilní telefony antivirový software, zrovna v tomto případě je jeho přítomnost výhodou.

Zdroj: Mimikama


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme