Přejít k hlavnímu obsahu

Analog, žádný digitál

Josef Mika 14.12.2018

Náročné technické problémy se dají řešit analogovými stroji.

Analogové počítače jsou konstruovány zcela jinak než ty digitální. Jejich programy nejsou sousledností výpočetních instrukcí, uložených na disku jako posloupnost nul a jedniček, ale skrývají se v kabeláži. Software a hardware zde tvoří jeden celek. Software analogových počítačů spojuje výpočetní bloky, které si předávají vstupní signály, multiplikují je, srovnávají a mohou je integrovat. Nedá se s tím sice udělat všechno, co umí digitální počítač, ale na druhou stranu je možné díky tomu řešit problémy, s nimiž mají digitální souputníci potíže. Analogové stroje tak například řeší vědecké otázky popisované diferenciálními rovnicemi – molekulární dynamiku, mechaniku proudění, ale také výpočty z biologie nebo ekonomie.

Využívají zároveň skutečnosti, že některé komplikované matematické operace, například integrály, se v elektronickém světě dají docela jednoduše modelovat pomocí nabití kondenzátoru.

Mnoho nadšenců toto technologické dědictví oživuje a dociluje tím ohromujících úspěchů. Pojďte se s Chipem podívat, jaké praktické uplatnění mají v dnešním digitálním světě analogové přístroje. Více v lednovém vydání, které je v prodeji od 19. prosince.

meda

Československý počítač MEDA 42 TA ze sedmdesátých let


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme