Přejít k hlavnímu obsahu

Antivirový skener pro Android dostane nové tlačítko: kdo z něj bude mít největší prospěch?

Jiří Palyza 20.03.2025
Smartphone s Google Play na displeji
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Odpověď na otázku v titulku je jednoduchá: všichni uživatelé, kteří provozují takzvaný sideloading. Tedy stahování aplikací na androidová zařízení vně oficiálního Obchodu Google. Co ale vede androidovou firmu k tomu, že činí takový ústupek na úkor bezpečnosti?

Kapitoly článku

Pozastavení Play Protectu bude dočasné: zodpovědnost je na vás

Novinka, která by se měla objevit v mobilním antivirovém skeneru Play Protect, se týká pozastavení jeho funkce. Bude to užitečné především v případech, kdy si budete chtít stáhnout aplikace třetích stran.

Na rozdíl od funkce "Vypnout" má pozastavení tu vlastnost, že se Play Protect následující den opět automaticky aktivuje. Tím se snižuje riziko, že jej po jeho vypnutí uživatelé zapomenou opětovně zapnout, a tím by jejich zařízení zůstalo nadále nechráněné.

Paradoxně by tato nová funkce měla uživatele více chránit před malwarem a různými podvody, ale zároveň i umožnit sideloading bez dlouhodobých bezpečnostních rizik.

Play Protect také skenuje software vně Obchodu Google: uživatelé se mohli setkávat s falešnými poplachy

Nové tlačítko Pause v rozhraní Play Protect
info ikonka
Zdroj: AssembleDebug / Android Authority
Možnost pozastavit funkci Play Protect v Androidu usnadní stahování aplikací třetích stran. Jen pozor na možné podvody – mohou se objevit aplikace, které k tomu budou nabádat. Může jít o maskovaný malware. Důležitá bude vyšší obezřetnost a pečlivý výběr, co vše si budete chtít na své zařízení stáhnout a instalovat.

Play Protect byl doposud tak trochu dvojsečnou zbraní. Je sice nezbytný pro zajištění bezpečnosti androidového zařízení, někdy ale nechtěně zasahoval i do instalace aplikací třetích stran.

V nejnovější verzi Google Play (42.2.19-31) je přidané tlačítko "Pause" (pozastavit). Při pozastavení přestane antivirová ochrana Play Protect skenovat aplikace z jiných zdrojů, než je Obchod Google. Výhodou je, že se následující den znovu automaticky aktivuje.

Mohlo by vás zajímat

V souvislosti se zavedením novinky se Google snaží myslet ještě na jednu věc. Někteří podvodníci totiž mohou uživatele nabádat, aby při instalaci jejich softwaru Play Protect vypnuli. To ale může být scam, jehož cílem je uživatele podvést. A právě na tuto variantu Google upozorňuje.

Přestože nová možnost dočasného pozastavení Play Protectu výrazně usnadní instalaci aplikací třetích stran, uživatelé tím přebírají zodpovědnost za svou bezpečnost na sebe.

Zdroj: Android Authority


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme