Apple do budoucna umožní plné šifrované zálohování fotografií, historie chatu a většiny dalších citlivých dat uživatelů cloudového úložiště. Společnost to oznámila v rámci své středeční události.
Jejím hlavním tématem bylo spuštění pokročilé ochrany dat, což bude realizováno volitelným koncovým šifrováním obsahu, uloženého na iCloudu. Šifrování metodou end-to-end lépe chrání před přístupem hackerů a špiónů. Data se ale stávají nedostupnými i pro orgány činné v trestním řízení. Z toho důvodu před plánovaným krokem společnost Apple varovalo americké FBI i další bezpečnostní organizace.
Orgány činné v trestním řízení mají často k datům uživatelů Apple přístup
Apple plánuje nový šifrovací systém na ochranu informací, uložených na iCloudu. | Zdroj: Szabo Viktor/Unsplash
Firma Apple se už mnoho let snaží prezentovat jako poskytovatel, který se stará o soukromí svých zákazníků mnohem více než její konkurence. Například systém zpráv iMessage, který uživatelé ekosystému Apple znají jako jeho komunikační nástroj, je mezi zařízeními s logem nakousnutého jablka chráněn koncovým šifrováním. Obsah lze přečíst pouze v samotných zařízeních, nikoliv společností Apple, komunikačními operátory nebo policií.
Až dosud se orgány činné v trestním řízení mohly k obsahu v mnoha případech dostat, pokud jej uživatelé uložili do zálohy v online úložišti iCloud. Doposud se zprávy, fotografie a další formy obsahu do online úložiště ukládaly v nezašifrované podobě a na základě soudního příkazu mohly být předávány úřadům. To by se do budoucna mohlo velmi zkomplikovat, ne-li zcela znemožnit.
Další metody ochrany pro Apple iCloud budou pravděpodobně k dispozici od roku 2023
V průběhu svého eventu Apple také upozornil na skutečnost, že hrozby pro uživatelská data jsou stále sofistikovanější a složitější. To je také důvodem, proč se zavádí toto dodatečné ochranné opatření. Zpočátku bude služba dostupná zákazníkům v USA, ale v roce 2023 se rozšíří po celém světě, včetně Číny.
Sumon Dantiki, bývalý vysoký úředník FBI a amerického ministerstva spravedlnosti, v této souvislosti konstatoval, že uvedený vývoj vyvolá spoustu otázek doma i v zahraničí. Podle jeho názoru je například velmi sporná otázka, zda čínská vláda skutečně bude ochotna přijmout ztrátu přístupu k datům uživatelů.
Zdroj: Engadget