Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple po 21 letech ukončuje výrobu iPodů: poslední relikvie vás vyjde na šest tisíc korun

Jakub Fišer 12.05.2022

Ještě předtím, než zavládly mobilnímu přehrávání hudby telefony, byly tu speciální MP3 a MP4 přehrávače. Králem tohoto segmentu byl Apple a jeho produktová řada iPod. Do dnešních dní přežil pouze 4″ iPod Touch – a i ten teď Apple oficiálně pohřbívá.

Přehrávač iPod byl z rukou Steva Jobse světu představen v roce 2001. Vůbec první generace disponovala typickým kruhovým ovladačem, 32 MB RAM a až 5GB úložištěm, do kterého jste mohli vložit tisícovku skladeb ve formátu MP3. Od té doby se však vývoj iPodů (a hudební elektroniky obecně) dost posunul. Přišel zmenšený model Nano a posléze i bezdisplejový Shuffle s klipsnou pro přichycení na oblečení.

Evoluce iPodů vhodných čistě k přehrávání souborů ve formátu MP3 a MP4 skončila v roce 2017. Jediný zástupce této rodiny, který se dožil druhé dekády 21. století, je iPod Touch, poprvé uveden v roce 2007 – stejně jako první iPhone. A to rozhodně není náhoda. iPod totiž s prvním smartphonem od Applu sdílel systém a velkou spoustu funkcí.

Kromě přehrávání hudby, audioknih, podcastů, filmů a seriálů totiž iPod Touch podporoval obchod s aplikacemi App Store, takže jste na něm mohli pohodlně hrát, fotit anebo jej využívat pro pracovní agendu a komunikaci.

Poslední druh iPodu vymře v roce 2022

thumbnail-prvni-apple-ipod-cartoons-plural-unsplash

| Zdroj: Cartoons Plural/Unsplash

Rok 2022 je však pro iPod Touch osudným. Apple v úterý oznámil, že po doprodeji aktuálně dostupných skladových zásob 7. generace tento produkt již dále nebude dostupný. Celá produktová rodina iPod tak s letošním rokem vyhasne a veškerá pozornost na hudbu v Apple ekosystému se přesune ke streamovacím službám, jako je Apple Music, Spotify či Tidal.

Pakliže byste rádi ještě zakoupili relikvii dávných časů v jeho 7. generaci, máte možnost přímo na oficiálních stránkách amerického výrobce. iPod Touch je k mání v šesti barevných provedeních (stříbrná, vesmírně šedá, modrá, zlatá, růžová a charitativní červená Product RED) a třech volitelných konfiguracích. Nejnižší s 32 GB uživatelské paměti vyjde na 5 990 Kč, 128GB varianta stojí 8 990 Kč a nakonec vrcholná výbava s 256GB úložištěm bude zájemce stát 11 990 Kč. Ceny jsou uvedeny včetně DPH.

Zdroj: Apple


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme