Nové připravované funkce by měly využívat shromažďovaná data o mobilitě, fyzické aktivitě nebo spánkovém režimu uživatelů. Apple kvůli tomu navázal spolupráci s výzkumníky Kalifornské univerzity UCLA a s farmaceutickou společností Biogen.
Začátkem letošního srpna zahájil Apple s kalifornskou univerzitou UCLA spolupráci, která se zaměřuje na nalezení spojení mezi depresí a biologickými indikátory, monitorovanými digitálními nástroji. Ve studii se budou využívat data z iPhonu, Apple Watch a zařízení na sledování spánku Beddit.
V rámci výzkumu spolupracuje Apple také se společností Biogen. Společně se zabývají rolemi Apple Watch a iPhonu při sledování kognitivního výkonu a screeningu mírných kognitivních poruch. Biogen se o monitoring poklesu kognitivních funkcí zajímá z praktických důvodů už dlouhodobě. V červnu společnost získala povolení FDA pro svůj kontroverzní lék Aduhelm proti Alzheimerově chorobě.
Deprese jsou rostoucí problém
Pro měření duševní pohody se využívají chytré telefony. Speciální aplikace mohou sledovat a vyhodnocovat, jak pacient ovládá dotykový displej. | Zdroj: Alexas_Fotos
Podobně jako v jiných vyspělých zemích na světě je deprese v USA velmi častým duševním onemocněním. Podle CDC má 4,7 % dospělých starších 18 let žijících v USA pravidelné pocity deprese (https://www.cdc.gov/nchs/fastats/depression.htm ). Proto lékaři společně s technologickými vývojáři v posledních letech intenzivně zkoumají, zda a jak by digitální biomarkery mohly pomoci monitorovat pacienty s duševním onemocněním.
Odborníci z týmu digitální psychiatrie bostonské nemocnice Beth Israel například vytvořili nástroj, který shromažďuje a vyhodnocuje aktivní data, jako jsou dotazníky a kognitivní testy. Pracuje také s pasivními daty, včetně protokolů akcelerometru GPS a monitoring hovorů ze smartphonu pacienta. Kalifornská společnost Mindstong vyvinula digitální nástroje pro měření duševní pohody prostřednictvím používání chytrých telefonů, například sledováním, jak pacient ovládá dotykový displej poklepem, pohyby prstem a psaním.
Ale ani Česko nezůstává pozadu. V Národním ústavu duševního zdraví se problematikou využití technologií při diagnostice a léčbě duševních nemocí už několik let zabývá skupina MUDr. Filipa Španiela.
Apple cílí na zdraví
Apple se ve zdravotnictví intenzivně angažuje. Jeho Apple Watch udělaly od úvodních funkcí krokoměru a měření srdeční tepů velký posun. Od roku 2018 mají Apple Watch certifikovanou funkci EKG. Další zdravotní funkcí je například měření VO2 Max. Telefony iPhone pak Apple od letoška vybavil funkcí kontroly stability při chůzi a rizika pádu. Vedle toho umožňuje uživatelům sdílet svá zdravotní data s lékaři a rodinou.
Společnost dále aktivně spolupracuje na výzkumných projektech, týkajících se například zdraví žen napříč demografickými skupinami, nebo monitorování kardiovaskulárního zdraví pacientů.
Zdroje:
newsroom.ucla.edu
fda.gov
mobilhealthnews.com