Přejít k hlavnímu obsahu

Pozor na to, kde nakupujete: inspekce prověřovala e-shopy, uložila pokuty 15 milionů korun

Jakub Fišer 04.04.2025
Peníze, české koruny
info ikonka
Zdroj: Miloslav Hamřík / Pixabay

Spotřebitelé by si měli neustále dávat pozor na to, kde nakupují. Ověřovat kvalitu obchodu, smluvní podmínky a celou řadu další drobností. Nezřídka totiž i na Chipu informujeme o podvodných e-shopech nebo nákupních galeriích. Na některé z těchto obchodů se nyní zaměřila Česká obchodní inspekce (ČOI).

Kapitoly článku

ČOI zaklekla na e-shopy

Inspekce provedla vloni celkem 1 000 kontrol, při nichž inspektoři ČOI ověřovali dodržování povinností, vyplývajících ze zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, a dalších právních předpisů. Ve zprávě z této kontroly uvádí ČOI, že porušení právních předpisů bylo zjištěno v 822 kontrolách a dohromady inspekce udělila pokuty ve výši 15 554 000 korun.

Nejčastěji se jednalo o porušení tohoto typu:

  • 222 případů, kdy prodávající poskytl nepravdivé nebo zavádějící informace o výrobku, ceně, servisu nebo právech zákazníka
  • 132 případů, kdy prodávající zatajil nebo nesrozumitelně podal důležité informace o produktu či službě
    • Z toho 58 případů se týkalo recenzí – prodávající neuvedl, zda a jak ověřuje, že recenze pocházejí od skutečných zákazníků
  • 174 případů, kdy prodávající neinformoval zákazníky o možnosti mimosoudního řešení sporů (ADR)
  • 57 případů, kdy u slev chyběla informace o předchozí nejnižší ceně
  • 4 případy diskriminace zákazníka
  • 19 případů prodeje zboží, které porušuje autorská práva či ochranné známky
Zákazník před obchodem
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Další zjištění se týkalo porušování občanského zákoníku:

  • 255 případů, kdy chyběly informace o podmínkách, lhůtě a postupu pro odstoupení od smlouvy, včetně vzorového formuláře
  • 63 případů, kdy nebyly správně uvedeny informace o platbě, dodání nebo vyřizování stížností
  • 269 případů, kdy zákazník nedostal smlouvu a všeobecné podmínky v textové podobě při uzavírání smlouvy online
  • 4 případy, kdy nebyla objednávka ihned potvrzena po jejím přijetí.
  • 221 případů, kdy při online objednávce nebylo zajištěno, aby zákazník výslovně potvrdil, že se zavazuje k platbě (tlačítko objednávky nemělo jasný nápis jako „Objednávka zavazující k platbě“)

Pozor i na podvodné obchody

V rámci kontrol inspekce zaznamenala v roce 2024 mimo jiné tyto praktiky: účtování skrytých poplatků, „falešné“ slevy, časově omezené nabídky a neověřování spotřebitelských recenzí.

Nelze opomenout i výskyt falešných webových stránek, které vypadají jako legitimní obchod, ale ve skutečnosti jsou podvodné. Na tyto e-shopy upozorňuje ČOI na svých webových stránkách v kolonce Rizikové e-shopy, společně s radami, jak bezpečně nakupovat na internetu.

Mohlo by vás zajímat

„Počet kontrol, u nichž bylo kvalifikováno porušení platné legislativy, dosáhl 82,20 %. Mezi stále se opakující nedostatky patří, že prodávající nedostatečně informují o právu na odstoupení od smlouvy, podmínkách jeho uplatnění, nákladech na vrácení zboží, a také o existenci podmínek, lhůt a postupu pro uplatnění práva na odstoupení od smlouvy, včetně vzorového formuláře pro odstoupení od smlouvy, a také využívání nekalých obchodních praktik s cílem ovlivnit spotřebitele v procesu rozhodnutí ohledně koupě,“ uvádí Česká obchodní inspekce.

Zdroj: ČOI, Rizikové e-shopy


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme