Přejít k hlavnímu obsahu

Ashampoo Office 2010

redakce 07.02.2012
info ikonka
Zdroj:

Nabídka kancelářských balíků není zase tolik bohatá, aby nestálo za to vyzkoušet i relativně méně známé nástroje na tvorbu dokumentů, tabulek či prezentací.

Do bohatého portfolia aplikací vyvíjených společností Ashampoo patří i soubor kancelářských aplikací Ashampoo Office 2010, který může svoji výbavou konkurovat nejen open source sadě OpenOffice.org, ale i komerčnímu kancelářskému balíku Microsoft Office. Soubor Ashampoo Office tvoří textový editor TextMaker, tabulkový kalkulátor PlanMaker a aplikace na tvorbu prezentací Presentations. K dispozici jsou všechny nepostradatelné funkce na vytváření a úpravy standardních typů dokumentů i několik vylepšení, které u konkurence nenajdete. Nevýhodou je absence překladu uživatelského rozhraní do češtiny, stejně jako českého slovníku pro kontrolu gramatiky.

Na Chip DVD je připravena plná verze souboru kancelářských aplikací Ashampoo Office 2010 v ceně 1200 Kč, která se skládá z nástrojů na tvorbu textových dokumentů, tabulek a grafů i prezentací. Po jednoduché registraci jsou nástroje Ashampoo Office k dispozici bez jakýchkoli dalších omezení. Nejnovější komerční verze Ashampoo Office 2012 (info) přináší plnou podporu kancelářským dokumentům MS Office 2010 a možnost vytvoření přenosné portable verze na flashdisk.

Texty i kreslení: Aplikace TextMaker umožňuje všestranné úpravy textových dokumentů, včetně jejich doplnění o obrázky a další grafiku.
Texty i kreslení: Aplikace TextMaker umožňuje všestranné úpravy textových dokumentů, včetně jejich doplnění o obrázky a další grafiku.

Ve druhé fázi se instalují součásti balíku Ashampoo Office. Na výběr máte mezi typickou, uživatelskou a plnou instalací. Rozdíl je především v tom, zdali se instalují všechny aplikace souboru (programy na tvorbu dokumentů, prezentací a tabulek) a různé jazykové verze uživatelského rozhraní, šablon dokumentů a slovníků na kontrolu pravopisu (již jsme zmínili, že čeština k dispozici není). Další důležitou volbou je ještě asociace aplikací Ashampoo Office s různými typy souborů, jako jsou především dokumenty z Microsoft Office (DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPT ad.) nebo OpenOffice.org (ODT). Zde samozřejmě záleží na tom, zdali používáte i další kancelářské aplikace. Dokončete instalaci tlačítkem »Fertigstellen« a můžete se pustit do práce s nástroji Ashampoo Office.

Typy grafů: Tvorba grafů a výběr z jejich typů je v programu PlanMaker prakticky identický se stejnou funkcí v Excelu.
Typy grafů: Tvorba grafů a výběr z jejich typů je v programu PlanMaker prakticky identický se stejnou funkcí v Excelu.

Registrace jednotlivých programů ze souboru Ashampoo Office, která vám bude nabídnuta při jejich prvním spuštění, je dobrovolná a lze ji přeskočit tlačítkem »Skip registration«. Bezplatná registrace vám umožní využití technické podpory a zpřístupní vám diskusní fórum s návody a tipy pro využití nástrojů Ashampoo Office. Pokud se rozhodnete pro registraci, stačí vyplnit požadované údaje ve formuláři na internetové stránce a vyčkat na zaslání sériového čísla.

Způsob práce s kancelářskými aplikacemi ze souboru Ashampoo Office 2010 se příliš neliší od tvorby různých typů dokumentů v prostředí open source kancelářského balíku OpenOffice.org. nebo ve starších verzích Microsoft Office (před verzí 2007 s ovládáním pomocí pásu karet). K dispozici máte program TextMaker 2010 na tvorbu textových dokumentů, tabulkový procesor PlanMaker 2010 a aplikaci na tvorbu prezentací Presentations 2010.

Tvoříme dokumenty

Matematické funkce: PlanMaker vás určitě nepřipraví o více než dostatečnou nabídku matematických funkcí pro zpracování vložených dat.
Matematické funkce: PlanMaker vás určitě nepřipraví o více než dostatečnou nabídku matematických funkcí pro zpracování vložených dat.

Při spuštění kterékoli z aplikací souboru Ashampoo Office vás čeká ještě jedno registrační okno, ve kterém se vám nabízí možnost zadat vaše osobní údaje, které budou následně použity ve vlastnostech a v dalších funkcích vytvářených dokumentů. Vyplnění těchto údajů samozřejmě není povinné, ale může se vám hodit.

Samotné prostředí textového editoru TextMaker asi málokoho překvapí a to i s ohledem na již zmíněný fakt, že rozhraní aplikací ze souboru Ashampoo Office není k dispozici v češtině. Piktogramy tlačítek na hlavních ovládacích lištách jsou dostatečně výmluvné a ještě se u nich zobrazuje bublinová nápověda. Pro pokročilejší funkce je třeba zabrousit do položek hlavního menu. Zajímavostí je, že se různé dokumenty neotevírají v samostatných oknech programu, ale v jednom hlavním okně na samostatných záložkách.

Šablony a efekty: Aplikace Presentations obsahuje desítky předloh pro jednotlivé snímky prezentací i bohaté možnosti přechodových efektů.
Šablony a efekty: Aplikace Presentations obsahuje desítky předloh pro jednotlivé snímky prezentací i bohaté možnosti přechodových efektů.

TextMaker obsahuje asi všechny důležité funkce, které byste v textovém editoru hledali. Namátkou například volbu fontu, velikosti a řezu písma, jeho barevnosti a zarovnání, dále samozřejmě formátování pomocí stylů (tři úrovně nadpisů pravděpodobně bez problému postačí, další si můžete nadefinovat sami), sloupcové sazby nebo číslovaných a odrážkových seznamů.

Nechybí samozřejmě ani možnost vkládání obrázků, včetně základních úprav jako je ořezávání, otáčení, úprava barev nebo kontrastu a jasu. Grafické nástroje doplňuje možnost kreslení, vkládání geometrických tvarů nebo kreativně upravených nápisů (obdoba funkce WordArt z MS Office). Dále je možné pracovat s tabulkami, editorem vzorců i textovými poli. Přímo z programu TextMaker lze volat i další součásti souboru Ashampoo Office – aplikace PlanMaker a Presentations.

Program obsahuje také pokročilé funkce, například sledování změn a vkládání komentářů, nástroj na potisk obálek a štítků či automatické generování obsahu a seznamu literatury. K dispozici je i kontrola pravopisu, ovšem nikoli pro naši mateřštinu. Připravena je také celá řada šablon dopisů, vizitek, poznámek a dalších běžných typů výstupů.

Kromě běžných formátů jako DOC, DOCX a ODT lze pro ukládání hotových dokumentů využít i formáty RTF, HTML a PDF, případně vlastní formát TMD.

Tabulky a grafy

Pro zpracování dat ve formě tabulek, grafů a další typy analýz slouží aplikace PlanMaker, ve které vám bude možná o něco méně vadit, že nepodporuje kontrolu pravopisu v českém jazyce.

Opět se setkáváme s prostředím i funkcemi, podobnými výbavě Excelu z kancelářského balíku Microsoft Office 2003. K dispozici jsou běžné nástroje na formátování obsahu buněk, použití vzorců nebo automatické funkce jako součty, průměry ad. Oproti Excelu je zajímavá například možnost přidávat do tištěných výstupů automaticky záhlaví a zápatí stránek, obsahující automaticky generovaný obsah jako jsou čísla stránek, datum vytvoření ad.

Export videa: Podobné nastavení exportu prezentace do formátu videa neobsahuje ani nejnovější verze Microsoft Office 2010.
Export videa: Podobné nastavení exportu prezentace do formátu videa neobsahuje ani nejnovější verze Microsoft Office 2010.

Tvorba grafů z hodnot v tabulkách je téměř identická se stejnou funkcí v Excelu, včetně nabídky různých typů grafů a možností jejich dalších úprav. Nastavení podrobných vlastností grafů (zdroje dat, popisky, barvy ad.) dokonce neváháme označit za přehlednější než v podání Excelu od Microsoftu. Podobně snadno jsou použitelné i další prvky jako formulářová pole nebo například uzamykání obsahu listů i celých sešitů proti úpravám. Analytické velmistry ovšem nepotěší absence kontingenčních tabulek a grafů. Nabídka výstupních formátů opět obsahuje dostatečnou škálu různých typů dokumentů, včetně PDF a databázového formátu DBF.

Prezentace snadno a rychle

Hned několik desítek různých grafických předloh, barevných témat i vzorů pozadí nabízí aplikace na tvorbu prezentací s jednoznačným názvem Presentations, nepostradatelná součást dobře vybaveného kancelářského balíku.

Aplikace Presentations je svou výbavou na práci s textem podobná programu TextMaker a navrch přidává funkce nezbytné pro vytvoření poutavé prezentace s přechodovými efekty a animacemi jednotlivých prvků snímků. Zajímavých přechodů je několik desítek, včetně náročnějších animací využívajících akceleraci DirectX. Bohatá je i nabídka efektů pro zvýraznění jednotlivých prvků snímků prezentace, jejichž pořadí se nastavuje na časové ose. Oproti PowerPointu potěší například funkce pro globální záměnu použitých fontů na všech snímcích prezentace a rovněž i snadné doplnění záhlaví a zápatí snímků automaticky generovaným obsahem (čísla stránek aj.). Velmi zajímavé jsou pak i funkce pro export hotové prezentace, kde vedle standardních formátů, obrázků a PDF najdeme i podrobně nastavitelný výstup ve formátu videa, včetně volby použitého kodeku a rozlišení obrazu. Zároveň nechybí ani různé typy tištěných výstupů, mezi které patří například i tisk podkladů pro prezentaci.

Užitečné maličkosti

Kompletní výbava: LibreOffice obsahuje výkonné nástroje na práci se všemi typy dokumentů, databázemi i vektorovou grafikou.
Kompletní výbava: LibreOffice obsahuje výkonné nástroje na práci se všemi typy dokumentů, databázemi i vektorovou grafikou.

Přestože si s sebou plná verze kancelářského balíku Ashampoo Office 2010 nese handicap v podobě absence českého překladu uživatelského rozhraní a kontroly české gramatiky, vaši pozornost si bezpochyby zaslouží. Třeba už jen proto, že nabízí hned několik užitečných funkcí, které nenajdete ani v nejnovější verzi Microsoft Office 2010.

Svobodná kancelář

Jestliže se neobejdete bez uživatelského rozhraní v češtině a slovníku pro kontrolu českého pravopisu, stále máte šanci používat plnohodnotné kancelářské aplikace, aniž byste za jejich licenci zaplatili jedinou korunu. 

Na Chip DVD je pro vás připravena nejnovější verze open source souboru kancelářských aplikací LibreOffice 3.4.4, plně vybavená pro pracovní nasazení. Projekt LibreOffice se vydělil ze známého OpenOffice.org, nabízí ovšem stejné aplikace a způsob použití. Ve výbavě LibreOffice najdete textový editor, tabulkový kalkulátor, aplikaci na tvorbu prezentací, program na práci s databázemi, editor matematických vzorců i jednoduchý editor vektorové grafiky.

Uveřejněno na Chip DVD 02/12.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme