Nová čínská sociální síť
Skoro to vypadá, jako by se aplikace RedNote vyloupla „jen tak“. Z ničeho nic se objevila v obchodech s aplikacemi a lidé ji začali stahovat. Na Androidu jde o 10. nejoblíbenější aplikaci v kategorii sociálních sítí s víc jak 10 miliony staženími, v obchodě App Store pro iPhone jde dokonce o 5. nejstahovanější aplikaci ze všech.
V Číně je aplikace dost populární už nějakou dobu, poprvé se objevila v roce 2013 a stojí za ní šanghajská společnost Xingyin Information Technology, kterou v začátcích spolufinancoval jak Tencent, tak Alibaba Group.
Nejčastěji se Xiaohongshu, respektive RedNote připodobňuje k Instagramu, protože nabízí vertikální feed novinek, nejčastěji obrázků a videí.
RedNote jako nový TikTok?
Různě po světě čelí sociální síť TikTok regulacím kvůli jeho možným bezpečnostním rizikům. Nejdál zašli v USA, kde je ve většině států zakázán na telefonech státních a obecních úředníků, ve státě Montana dokonce zvažovali zákaz i pro běžné uživatele, což soud nakonec zablokoval.
Jak informovala stanice CNBC, někteří američtí influenceři už oznámili, že z TikToku chtějí odejít a RedNote se jeví jako ideální možnost. Instalaci této čínské aplikace však jednoznačně nelze doporučit, a to zejména z bezpečnostních důvodů.
Není přesně jasné, jak RedNote s uživatelskými daty pracuje. Agentura Bloomberg však v roce 2021 informovala o tom, že tvůrci RedNote přesunuli část svého vedení z USA do Hongkongu, protože po nich tamní regulátor požadoval bezpečnostní prověrku z důvodů, že zpracovávají údaje více jak 1 milionu uživatelů.
Aplikaci na telefonech státních zaměstnanců také zakázali na Tchaj-wanu, a to v prosinci 2022. Kromě toho může představovat podobná rizika, jako jakákoliv jiná sociální síť – Facebook, Snapchat, X – a sice riziko nadužívání a závislosti, což prokazatelně vede ke psychické nepohodě uživatelů.