Přejít k hlavnímu obsahu

Ashampoo Photo Commander 11

Martin Kučera 24.07.2014

Nejen teď během léta se na disku vašeho počítače jistě množí fotografie, které si zaslouží náležitou péči – roztřídění, popsání nebo drobné úpravy nedostatků. Svěřte tuto důležitou činnost schopnému programu. * Uveřejněno na Chip DVD 08/14

box-photocommander250 Správce fotografií Ashampoo Photo Commander 11 vám pomůže s kompletním zpracováním snímků – od jejich stažení z fotoaparátu, přes automatické i uživatelsky nastavitelné úpravy, zařazení do databáze a virtuálních alb, až po jejich prezentaci v počítači, vystavení na internetu nebo vypálení na DVD. Photo Commander si poradí nejen s fotkami v běžně používaných formátech, ale také s různými formáty videa i zvukových souborů. Do alba si tak můžete vedle snímků zařadit třeba i videozáběry natočené fotoaparátem a namluvené komentáře. Z dalších funkcí programu jistě stojí za zmínku i vytváření panoramatických fotografií, vyhledávání duplicitních snímků nebo dávkové úpravy fotek.

Plná verze programu Ashampoo Photo Commander 11 nabízí stejné funkce jako aktuální komerční edice aplikace na správu a úpravy fotografií za 250 Kč, včetně možnosti průběžných aktualizací.

  • Jazyk: česky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online

Správa snímků

Fotografie můžete třídit podle základních kritérií (jméno, velikost, datum, typ souboru atd.) i podle hvězdičkového hodnocení, které fotkám, filmům nebo hudebním souborům sami přiřadíte. Photo Commander umožňuje také vyhledávání snímků podle záznamů EXIF a IPTC. Snadno tak můžete najít například všechny fotky pořízené konkrétním fotoaparátem, vyfocené s bleskem, s určitou ISO citlivostí atd. Metadata o snímcích Photo Commander zobrazuje také v prohlížeči fotek a umožňuje je i upravovat (datum, komentář ad.). Fotografie a další soubory ke zpracování můžete také vložit do virtuálních alb (záložka »Alba« v levé části u průzkumníka), kde k nim budete mít snadný přístup. Fotografie přitom nejsou fyzicky přemisťovány ze složky, kde jsou uloženy.

obr-03

Hromadné zpracování: Konverzi formátů a základní úpravy snímků je možné provádět i hromadně, podle společného nastavení.

Práce s virtuálními alby je snadná, po přepnutí průzkumníka na záložku »Alba« stačí jen přetáhnout vybrané snímky na tlačítko se symbolem »+« a popiskem »Pro přidání pustit soubory zde«. Tím se založí nové album, které si můžete snadno pojmenovat a přidávat do něj fotografie (teď už přetažením přímo do alba).
Pro správu fotografií je připraveno hned několik zajímavých funkcí. Jmenujme především funkci hromadného zpracování, která umí u vybrané skupiny fotek upravit velikost, jas, kontrast či barevnou hloubku, otočit je, převrátit, aplikovat na ně efekty, vložit vodoznak nebo automaticky optimalizovat. Nástroj »Dávkové zpracování«, dostupný při aktivování nabídky »Organizovat« toho umí ještě mnohem víc, včetně například i konverze do některého z bezmála dvacítky nabízených výstupních formátů. Z dalších hromadných nástrojů jmenujme například ještě dávkové přejmenování, včetně šablon pro automatickou tvorbu názvů souborů. Na záložce »Organizovat« najdete rovněž funkci na vyhledávání identických či podobných fotografií (»Hledat duplikáty«).

obr-04

Prezentace na DVD: Prezentace snímků umí Photo Commander vypalovat na CD či DVD, přehrát půjdou ale jen v počítači.

Úpravy fotek

Pro přechod k individuálním úpravám snímků stačí dvakrát kliknout myší na náhled vybrané fotografie, nebo přepnout na záložku »Quick-Fix«. V prostředí editoru jsou k dispozici například funkce na automatickou optimalizaci snímků, ruční korekce jasu, kontrastu a barev, srovnání horizontálních a vertikálních linií, rozostření pozadí snímků nebo odstranění efektu červených očí. Nechybí ani otáčení a ořezávání snímků, změna jejich velikosti (včetně předvoleb pro standardní formáty), klonovací razítko, guma nebo asi dvě desítky různých grafických efektů. U všech úprav je samozřejmě možné tlačítkem »Zpět« provedenou akci vrátit. Klávesou »Esc« se vrátíte zpátky do režimu prohlížení snímků. Pomocí šipek zobrazených po stranách upravovaných snímků můžete přecházet na další fotografie ve složce či albu.
Další možnosti vylepšení snímků najdete pod nabídkou »Objekty«. Nabízí se například vkládání textů, geometrických tvarů, bublin s popisky či šipek do fotografií. Vložené objekty se aplikují na novou vrstvu snímku, ke sloučení vrstev dojde až při uložení do některého z podporovaných grafických formátů. Dostupné funkce můžete použít například i pro vkládání vodoznaku.

Pochlubte se úlovky

Po úpravách fotek v editoru můžete pokračovat v přípravě výstupů s pomocí funkcí z nabídky »Vytvořit«. K dispozici je tvorba prezentací s přechodovými efekty a hudbou na pozadí, s možností přehrávání v počítači a vypálení na CD či DVD. Dále se nabízí vytvoření HTML alba pro vystavení na internetu, kalendářů, koláží, panoramatických snímků, pohlednic, přehledů snímků, prolnutých fotografií nebo snímků ve formátu vícestránkových TIF souborů.
Další důležitou možnost výstupu pak najdete i v nabídce »Organizovat«. Jedná se o vypálení snímků na CD a DVD pro účely archivace originálů či upravených fotek. Ze stejné nabídky můžete také přímo odeslat vybrané snímky e-mailem. Export snímků do formátu PDF dokumentů hledejte pod výchozí nabídkou »Obecné«, kde jsou k dispozici i tlačítka pro otáčení snímků nebo jejich promítnutí na celou obrazovku.

obr-05

Vyhledávání duplicit: Photo Commander hledá duplicitní snímky i podle částečné shody obsahu porovnávaných souborů.

Speciální funkce

Výčet funkcí plné verze programu Photo Commander je ještě mnohem bohatší. Zmiňme například ještě bezztrátové otáčení JPEG fotografií, snímání pracovní plochy Windows, převody barevné hloubky a kanálů, různé způsoby tisku nebo možnost načítat klasické fotografie přímo ze skeneru. Plná verze programu Ashampoo Photo Commander 11 nabízí skutečně bohatou paletu funkcí pro kompletní zpracování digitálních snímků. Navíc ve velmi přehledném uživatelském rozhraní, přeloženém do češtiny.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud