Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

BenQ jde do LED osvětlení

redakce 15.05.2013

Společnost BenQ Europe dnes na tiskové konferenci představila nejen nové portfolio monitorů, fotoaparátů a projektorů pro nadcházející sezónu, ale oznámila také vstup do nového odvětví úsporných svítidel založených na LED technologii. Zejména v Asii hraje v tomto segmentu už dlouhou dobu prim, na českém trhu ale tento sortiment zatím neprodávala. Vypadá to, že konkurence se má čeho obávat.

 

 

 

Benq má výhodu v tom, že jako koncern spoluvlastní řadu společností specializovaných na vývoj a výrobu úsporných svítidel. Využívá tak zkušeností nezávisle fungujících společností skupiny AU Optronics Corp., Forhouse Corp., BrightView Corp a lídra v LED technologiích Lextar Electronics Corp. Nyní vstupuje pod značkou BenQ na český a slovenský trh s vybraným sortimentem pro využití v průmyslu, školství, zdravotnictví, veřejných a obytných prostorech i v domácnosti.

Nejde o obyčejné žárovky, zářivky nebo bodovky. Představené produkty obsahují inteligentní integrované technologie, které slouží k úspoře energie i k vylepšení světelných vlastností. Náhrada za běžnou žárovku A60A3 má velmi stálé parametry a sofistikovaný chladič pro dlouhou životnost. LED žárovky A60A1 jsou vybavené integrovaným stmívačem, který rozpozná opětovné krátké stisknutí běžného vypínače a tím změní výkon. Tuto funkci má i nová řada LED trubic T8AA4 s integrovaným stmívačem. Tyto LED trubice včetně standardní řady T8AA3 splňují náročné evropské předpisy i v normách o vlivu optického záření umělých zdrojů.
LED trubice se dodávají ve třech nejběžnějších délkách 600, 1200 a 1500 mm s teplotou chromatičnosti 3000, 4000 a 6000 K. Dalším příkladem integrace je LED trubice T8PIR s integrovaným pohybovým čidlem a možností nastavení výkonu po reakci čidla.

Další významnou částí sortimentu jsou podhledová svítidla a panely řady FPL, kde BenQ využil zkušenosti s výrobou LED panelů pro TV. Panely řady FPL jsou plošným zdrojem příjemného osvětlení s vysokou homogenitou při velmi malé tloušťce. Dodávají se ve dvou základních rozměrech s různými světelnými výkony. Inovativní je možnost plynulého řízení jasu (100 – 10 %) a barvy bílé v rozsahu 3000 až 6000 K. Dotykový ovladač je vybaven barevným optickým zobrazením nastavení.

Špičkové technologie jsou využity i v odolném svítidle SLCA1 s výkony 100 a 150 W. Integrovaná optika na každé LED, vysoce odolný zdroj a modularita představují jedinečné svítidlo na evropském trhu s teplotou chromatičnosti 3000 K. Tato barva nevytváří nepříjemný mrazivý pocit osvětlení LED, jež bohužel mnohé současné instalace s sebou nesou. Originální řešení chlazení zaručuje skutečně dlouhou životnost. Přesný obdélníkový profil osvětleného prostoru proudu najde využití nejen na komunikacích, parkovacích plochách, na otevřených i uzavřených sportovištích. Špičková technologie najde uplatnění v průmyslových a venkovních aplikacích pomocí svítidla HBYAI v rozsahu výkonů 50 – 200 W s různou integrovanou optikou. Originální řešení chladiče opět zaručuje dlouhou životnost a nízkou hmotnost. Všechna tato odolná svítidla mají aktivní technologii řízení harmonických složek napájení s vysokou účinností 0,96 až 0,98 (PFC).


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud