Přejít k hlavnímu obsahu

Bezpečnostní úřad znovu varuje: podvodníci se snaží oběť přimět, aby poslala peníze na „rezervní“ účet

Pavel Trousil 25.02.2025
Povod
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) opět varují před vlnou podvodných telefonátů. Podvodníci se vydávají za pracovníky bank, policie či jiných důvěryhodných institucí a pod záminkou ochrany peněz se snaží přimět oběti k převodu prostředků na údajně bezpečné účty.

Kapitoly článku

Jak takový podvod funguje v praxi, ukazuje nedávný případ jednačtyřicetiletého muže. Ten koncem listopadu obdržel hovor od údajného bankovního pracovníka, který ho vyděsil informací o napadení jeho účtu. Podvodník tvrdil, že někdo jeho jménem žádá o půjčku ve výši čtvrt milionu korun.

Fiktivní bezpečnostní manažeři

V následném hovoru s „bezpečnostním manažerem“ byl muž nasměrován na podvržené stránky banky, kde měl aktivovat rezervní účet. Postupně tam převedl více než půl milionu korun přes několik „pomocných“ účtů. Na podvodném webu sice viděl, jak částka na záchranném účtu narůstá, ve skutečnosti však o peníze nenávratně přišel.

Mohlo by vás zajímat

Žádná důvěryhodná instituce po vás nebude požadovat převod finančních prostředků po telefonu, natož jejich okamžitý převod,“ zdůrazňuje NÚKIB. Úřad také upozorňuje, že podvodníci často využívají takzvaný spoofing - tedy technologii, která jim umožňuje maskovat skutečné telefonní číslo. Volání tak může přicházet zdánlivě z oficiálních čísel bank či státních institucí.

Jaká je obrana

Jak se bránit? Experti radí především zachovat chladnou hlavu a nejednat pod tlakem. „Zbystřete, pokud vám někdo volá ohledně vašich financí. Pokud po vás volající požaduje převod peněz po telefonu, raději ihned zavěste,“ doporučuje NÚKIB. Důležité je také řádně si ověřit totožnost volajícího - nestačí jen vyhledat kontakt na internetu, protože podvodníci mohou zneužívat skutečná jména zaměstnanců.

Mohlo by vás zajímat

V případě, že jste již peníze poslali, je nutné okamžitě kontaktovat svou banku. Podezřelé hovory je také možné nahlásit Policii ČR. Pachatelům podobných podvodů hrozí až pět let vězení nebo peněžitý trest.

NÚKIB provozuje vzdělávací portál s bezplatnými online kurzy kybernetické bezpečnosti. Problematice podvodných telefonátů se věnuje také kampaň „Velké odhalení“ na webu www.velkeodhaleni.cz, kde lidé najdou další rady a tipy, jak se v podobné situaci zachovat.

Zdroj: NÚKIB, ČTU, Tydenikpolicie


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme