Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Brzy přijde změna pro miliony uživatelů: plánovaná aktualizace Windows přinese inovaci v nabídce Start

Jiří Palyza 03.04.2023

Nabídka Start je pro mnoho uživatelů jedním ze základních prvků ovládání Windows. O to silnější reakce přichází ve chvíli, kdy Microsoft provede nějaké změny. A to se právě chystá pro Windows 11.

Kapitoly článku

Uživatelé se zřejmě brzy dočkají větší masáže směrem k používání účtů Microsoft, ale přinese to i výhody. Sám Microsoft novinku označuje jako "oznámení pro Microsoft účty".

Nabídka tlačítka Start je vedle Hlavního panelu jedním ze základních ovládacích prvků Windows. Uživatelé jsou tedy pochopitelně citliví na to, když Microsoft v těchto dvou oblastech provádí nějaké změny.

V průběhu nadcházejícího dne záplat, který bude 11. dubna 2023, se toho zřejmě opět dočkáme. Volitelná aktualizace Windows s označením KB5023778, jejíž distribuce už byla zahájena, nabízí takovou malou ochutnávku. V této aktualizaci Microsoft přidává do nabídky Start oznámení pro účty Microsoft, tedy vlastní reklamu.

Reklama v nabídce pod tlačítkem Start?

startrecommended

Nabídka tlačítka Start systému Windows 11 byla kritizována za nedostatek funkcí. Tak tam Microsoft přidal oznámení pro motivaci k pořízení Microsoft účtu. | Zdroj: Microsoft

Jen málokdo z uživatelů Windows by si přál v systému reklamu, a už vůbec ne v nabídce tlačítka Start. Tam jsme zvyklí na nabídku programů, případně rychlý přístup k nastavení, ale reklamu tam vidět nechceme.

Nebude to tak, že by do nabídky Start Microsoft náhodně vkládal reklamu na libovolné produkty a služby. Spíš chce zdůraznit výhody účtu Microsoft, a proto jeho založení a používání propaguje prostřednictvím malých výsuvných oken.

Samozřejmě, má to své výhody i nevýhody, a Windows 11 nakonec můžeme používat i s místním účtem, i když s určitými kompromisy.

Microsoft uvádí, že oznámení budou v nadcházejících měsících ještě rozšiřována a stále se ještě zvažuje jejich přesnější zobrazování. Microsoft bude v tomto ohledu pravděpodobně testovat různé varianty.

Důležité je ale také vědět, že pokud si uživatelé informace související s účtem Microsoft zobrazovat nepřejí, oznámení lze trvale vypnout.

Užitečná oznámení ohledně zálohování

backup

Připomínky o potřebě zálohování v nabídce Start mohou být užitečné. | Zdroj: Microsoft

Je pochopitelné, že pokud cloudové úložiště nechcete používat, upozornění na OneDrive v nabídce Start vás může rozčilovat. Nebo vám přijde zbytečné nabízet odkaz na Microsoft Store. Na celou věc je ale možné se dívat jinak.

Jako příklad Microsoft uvádí scénář, ve kterém jsou v nabídce Start připomínány zálohy. Ty jsou nabízeny na cloudové platformě OneDrive, ale v zásadě to je dobrá připomínka. Pokud odhlédneme od vhodnosti zálohování některých dat zrovna do cloudu, je podobný tip docela na místě.

Možnosti pro zálohy jsou totiž ve Windows docela dobře skryté. Dokonce i uživatelé, kteří se sami od sebe rozhodli svá data zálohovat, je najdou jen stěží. O to je lepší, že na potřebu zálohování upozorňuje sám systém Windows. Ale i zde platí: z uživatelského pohledu je důležitá i skutečnost, že pokud se rozhodneme, že podobná oznámení zobrazovat nechceme, jde to snadno vypnout.

Zdroj: Bleeping Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme