Přejít k hlavnímu obsahu

Bubák jménem nomofobie: odhalte závislost na telefonu podle těchto 3 signálů

Jakub Fišer 16.02.2025
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

V roce 2025 je mobilní telefon mnohem víc než jen prostředek k volání a psaní zpráv. Slouží k přístupu na internet, sledování filmů, hraní her, práci i komunikaci s blízkými. S tak širokým využitím ale přichází i riziko závislosti, která dnes postihuje velkou část populace.

Kapitoly článku

Tento druh závislosti se nazývá nomofobie – strach z toho, že bychom zůstali bez telefonu. Podle výzkumů vykazuje známky nomofobie až 66 % lidí. Jak poznat, jestli k nim patříte i vy? Můžete to odhalit podle těchto hlavních signálů.

FOMO – strach, že vám něco unikne

Jedním z hlavních varovných signálů je FOMO („fear of missing out“ – strach, že o něco přijdete). Pokud jste nervózní, když nemáte telefon po ruce, nebo vás rozptyluje i při běžných činnostech, jako je jídlo, rozhovor s přáteli či sledování filmu, je možné, že trpíte právě tímto druhem úzkosti.

Abyste FOMO předcházeli, nebo se tohoto pocitu zbavili, je důležitý trénink. Naplánujte si třeba offline chvilku, vypněte na notifikace. Po nějaké době byste si měli sami uvědomit, že FOMO je jen bublina a že vám skutečně nic neunikne.

Závislost na telefonu mezi lidmi
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Raději píšete, než mluvíte

Lidé s nomofobií často preferují komunikaci přes zprávy místo osobních setkání či telefonátů. Mohou mít tendenci vyhýbat se přímému kontaktu a cítit se nepříjemně při běžné konverzaci tváří v tvář. I toto však můžete vyřešit tréninkem. Se strachem či fobií je nutné bojovat.

Mohlo by vás zajímat

Fyzické dopady závislosti

Nadměrné používání telefonu se může projevit i na vašem zdraví – častěji asi psychickém, ale klidně i fyzickém. Časté sklonění hlavy při koukání do displeje způsobuje bolesti krční páteře a hlavy. Dalším častým problémem je porucha spánku – nejenže si kvůli telefonu posouváte dobu usínání, ale modré světlo displeje navíc narušuje váš spánkový cyklus.

Zajímavým fenoménem jsou také fantomové vibrace – pocit, že vám telefon v kapse zavibroval, i když ve skutečnosti žádná notifikace nepřišla. Tento jev je dalším důkazem toho, jak moc jsme na svých zařízeních závislí.

Zdroj: ScienceDirect, Addiction Center, SlickText


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme