Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Budou grafické karty zlevňovat? Konec těžby kryptoměn s cenami pořádně zamával

Jakub Fišer 29.09.2022

Aktuální situace na trhu je pro zájemce o grafické karty vcelku nevybíravá: celosvětová inflace vystřelila ceny nových karet na vysoké desítky tisíc korun. Něco se ale děje v Číně, co s cenami příjemně pohnulo.

Kapitoly článku

Tím něčím se myslí konec těžby kryptoměny zvané Ethereum. Globální trh s touto virtuální měnou aktuálně prošel tzv. sloučením, tedy přechodem z metody proof-of-work na proof-of-stake, která ukládá vlastnictví určitého počtu měny některých kryptoměn pro vytváření bloků.

Co to znamená v praxi? Těžaři z celého světa se zbavují svých grafických karet a je to velká šance pro nákup částečně opotřebovaných komponent, avšak za zlomek původní ceny.

Ceny grafických karet

Téma je teď hodně živé v Číně, odkud pochází velká většina ethereových těžařů. Zpravodajský server South China Morning Post informuje o tom, že na bazarových webech klesají ceny především loňských nejvýkonnějších grafik: GeForce RTX 3080, 3080 Ti a 3090.

Reálný cenový pokles se pohybuje kolem 40 až 50 % a vidíme to třeba na příkladu nejnižší ze zmíněných karet. Nvidia GeForce RTX 3080 stála v Číně při vstupu na trh zhruba 8000 jüanů (asi 34 500 korun včetně DPH), nyní ji ale v klidu koupíte “z druhé ruky” za 5000 jüanů (necelých 21 500 korun včetně DPH).

Bazoš grafické karty RTX 3090

Nové ceny grafických karet jsou zajímavé | Zdroj: Jakub Fišer / screenshot Bazoš.cz

Na Bazoši ušetříte, ale…

A situace se výrazně proměňuje také v České republice. Základní GeForce RTX 3080 kdysi vstupovala na trh za zhruba 22 tisíc korun, nyní ji ale v klidu seženete za 10 tisíc na internetovém tržišti Bazoš. A třeba taková ještě o chlup výkonnější karta RTX 3090 vstupovala na trh za necelých 46 tisíc korun, dnes ji ale koupíte z druhé ruky za 22 tisíc korun, včetně všech poplatků.

Nabídky těžařů poznáte vcelku jednoduše – většinou neprodávají jenom jednu kartu, ale hned několik, nebo rovnou celou sadu. Existují však nějaká rizika spojená s pořizováním grafické karty od těžaře? Určitě ano. Tyto komponenty potřebují trochu více péče (nahradit pastu, teplotní pásky, ložiska), protože karta jela 24 hodin v kuse po celkem dlouhou dobu. Zatím není jasné, jak výprodej použitých grafických karet s trhem zamává, ceny ale pravděpodobně půjdou hromadně dolů.

Zdroj: Bazoš 1, Bazoš 2, SCMP


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme