Přejít k hlavnímu obsahu

Váš počítač už nerozjede Windows 11: vyzkoušejte tyhle alternativy

Jiří Palyza 09.04.2025
Windows 11
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Nejnovější systém Windows 11 vyžaduje výkonnější hardware, takže ne všichni zájemci o upgrade na něj budou moci přejít. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho zajímavých alternativ, které vám poběží i na starším a slabším počítači. Podíváme se podrobněji na čtyři z nich.

Kapitoly článku

Ne každý může mít Windows 11

V systému Windows 11 Microsoft provedl rozsáhlé změny hardwarových požadavků. Největší překážkou pro mnoho uživatelů je nekompatibilní procesor, chybějící čipy TPM a nedostatečná velikost paměti RAM. Nejjednodušší způsob, jak zjistit zda je váš počítač kompatibilní s Windows 11, je použít některý z bezplatných nástrojů. Nabízí se například PC Health Check nebo WhyNotWin11.

Pokud váš počítač není „Windows 11 ready“, čili neodpovídá hardwarovým požadavkům nejnovějšího Windows, neobejde se to bez útrat za nutné upgrady, případně pořízení nového PC. Druhou možností je nechat Windows 11 Microsoftu a poohlédnout se po jiném řešení. Existují minimálně čtyři možnosti směrů, kterými se vydat, a žádné drahé investice nevyžadují.

Ilustrace na téma Windows 10
info ikonka
Zdroj: Microsoft

1. Windows 10

Pro mnoho uživatelů jde pravděpodobně o tu nejpohodlnější cestu. Zvlášť v případě, kdy je Windows 10 jejich stávající systém. Je ale dobré mít v té souvislosti na paměti, že Microsoft ukončí v říjnu tohoto roku jeho podporu. Existuje ale způsob, jak systém bezpečně používat i nadále. Microsoft bude pro Windows 10 nabízet systém prodloužených placených aktualizací.

Microsoft plánuje spustit předplatné ESU (Extended Security Updates), což je postup, který si možná pamatujete už z doby Windows 7. Tehdy jej Redmond použil poprvé. Doposud se však jednalo o možnost především pro firmy a organizace, které z jakéhokoliv důvodu nemohly přejít na na nový systém. Pořizovaly si praktické roční předplatné bezpečnostních aktualizací.

V případě systému Windows 10 budou program moci používat i soukromí uživatelé. Microsoft zveřejnil, že cena bude 30 dolarů na jeden rok. Půjde ale pouze o bezpečnostní záplaty, nikoliv o nové funkce či technickou podporu.

Desktop Linuxu Ubuntu
info ikonka
Zdroj: Linux Ubuntu
Jednoduše si jej vyzkoušejte: Linux Ubuntu můžete spustit v režimu živého systému, tedy bez jakéhokoliv narušení instalace stávajícího Windows a zápisu na pevný disk.

2. Linux Ubuntu

Je Linux skutečně alternativou pro Windows 11? Ne vždy a ne pro všechny aplikace. Nicméně doba, kdy byl Linux na desktopu pouze výukovým nástrojem pro studenty informatiky, je už dávno pryč. Zejména pro soukromé používání je Linux vhodný více, než by se na první pohled mohlo zdát. Zejména to platí o poměrně oblíbené a rozšířené distribuci Ubuntu. Jeho výhodami je stabilita, bezpečnost a ochrana dat.

Mohlo by vás zajímat

I přes četná doporučení a diskuze v různých fórech si nejlepší představu uděláte ve chvíli, kdy si Ubuntu přímo osaháte. Můžete to udělat velmi snadno. Stáhněte si nejnovější ISO na USB flash disk. Pomůže vám s tím například praktický nástroj Rufus.

Vytvořte si bootovací USB flash disk a spusťte jej v živém režimu. Bezpečně si tak můžete vyzkoušet, zda si váš počítač s Ubuntu poradí a zda vám bude tato distribuce vyhovovat.

Desktop Linuxu Mint
info ikonka
Zdroj: Linux Mint
Štíhlý Mint: Linux Mint s desktopem Xfce je velmi nenáročný z hlediska systémových zdrojů.

3. Linux Mint

Pokud jde obecně o oblast Linuxu, je mezi jeho distribucemi velmi široký výběr – možná až natolik, abyste se v něm snadno zorientovali. Mezi nimi je ale další, který bychom vám rádi doporučili, a tím je Linux Mint. Je velmi vhodný pro uživatele, kteří přecházejí ze světa Windows. Klade důraz na stabilitu, bezpečnost a snadné používání.

Pro letitý hardware je naším tajným tipem Linux Mint s desktopem Xfce. Doporučujeme si vyzkoušet integrované nástroje, především přehrávač médií Xplayer nebo čtečku formátu PDF Xreader. I tyto dvě aplikace pracují s prostředky systému velmi šetrně.

Pracovní plocha MX Linuxu
info ikonka
Zdroj: MX Linux
Tato alternativa pro Windows, MX Linux, dokonce ještě podporuje 32bitové systémy.

4. MX Linux ve 32bitové verzi

Zejména u systému Windows 11 je to opět zcela zřejmé: pokud nestojíte na startu se správným hardwarem, jste ve slepé uličce. Počítače samozřejmě nelze používat věčně, technologie se vyvíjejí velmi rychle. Nicméně proč hned vyhazovat peníze za stávající dobře funkční počítač, když by šel s minimálními nutnými náklady na dílčí upgrade používat ještě další roky?

To, co Microsoft avizoval už před několika lety, se v případě Windows 11 stalo realitou. Systém je k dispozici pouze ve 64bitové verzi, čili starší 32bitové systémy jsou odsunuty na vedlejší kolej. Týká se to ale i mnoha linuxových systémů. Výjimkou je MX Linux. Zaměřuje se – podobně jako jeho dva výše doporučovaní sourozenci –, především na stabilitu, bezpečnost, ale také úsporný provoz.

Mohlo by vás zajímat

Šťastnou ruku při výběru

Pokud Windows 11 nemůžete instalovat nebo jej nechcete, máte v současnosti stále širokou nabídku alternativ. Pro většinu uživatelů je pravděpodobně nejvýhodnější možností zůstat u Windows 10. Pozor ale především na ukončení podpory.

Starší hardware lze také velmi dobře provozovat s Linuxem i nadále. Pro soukromé používání by vyspělé linuxové distribuce měly splňovat většinu běžných požadavků. Úplně hladké to nemusí být v případě specifických ovladačů a spokojeni pravděpodobně nebudou příznivci počítačových her.

Zdroj: AlternativeTo, How-To Geek


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme