Už nějakou dobu se na internetu objevují první renderované fotografie nového telefonu Google Pixel 8 (Pro). Teprve nyní ale média informovala o zprávě, kterou na síti X, bývalém Twitteru, sdílel známý tipař Mishaal Rahman: chybí slot na SIM kartu.
Google oznámil už dříve, že do budoucna chce na digitální alternativu SIM karty více spoléhat. Už nyní nám ve svém modelu Google Pixel 7 dává na výběr mezi nano SIM a eSIM. Seberou nám budoucí generace smartphonů tuto možnost?
Karta SIM nebo eSIM: jaké jsou rozdíly?
eSIM je v podstatě čip SIM, který je trvale zabudován do zařízení. Obsahuje všechna data, která by jinak byla uložena na vyjímatelné kartě SIM. Písmeno "e" u elektronické varianty ale vlastně neznamená "elektronická" jak se nabízí a mnozí uživatelé se i domnívají, ale spíše "embedded", tedy vestavěná nebo integrovaná.
Karta eSIM je jistě velmi praktická. Přenášet mezi mobilními telefony ji lze snadno bez nutnosti manipulovat s fyzickou miniaturní SIM a kartou a vyjímat či vkládat ji do zařízení.
Tato výhoda se projeví i při uzavírání nové smlouvy u operátora. Ti, kdo se obejdou bez fyzické SIM karty, si ušetří čas čekání, než jim bude nová karta doručena poštou. Často také s eSIM mohou svůj telefon hned začít používat. eSIM také nabízí sice malou, ale přesto ekologickou výhodu.
Je tady ale jedno omezení. Pokud byste si chtěli přenést smlouvu ze starého zařízení, které ještě eSIM nepodporovalo, na nový model bez slotu na SIM, můžete narazit na to, že někteří operátoři eSIM nepodporují. Může to tak omezit váš výběr.
Povinné eSIM: jak je to z právního hlediska
V USA ani v EU prozatím nejsou žádná omezení ani zákazy v používání obou variant SIM karet. Stejně je to i z pohledu výrobců: neexistuje žádné nařízení, které by stanovilo povinnost používat jednu nebo druhou variantu. | Zdroj: Brett Jordan/Unsplash
Někteří výrobci se už ale s fyzikou SIM kartou rozloučili. Například Apple dodává na americký trh model iPhone 14 zcela bez slotu na nano SIM a podporuje tak výhradně používání eSIM. To ale zatím platí pouze pro trh USA.
V USA a Evropské unii v současné době neexistují žádné předpisy, které by stanovovaly, jaké SIM karty musí nový smartphone podporovat. Teoreticky by se iPhony a další modely mohly objevit i u nás jako zařízení s čistě eSIM.
Skutečnost, že iPhone 14 má v EU stále SIM slot, může být způsobena tím, že podle společnosti Apple je zde rozšíření eSIM jednoduše nižší než v USA. Žádná přesná data pro oba regiony ale nejsou k dispozici.
Existují ale i země, které integraci eSIM regulují. Například Čína. Zde nejsou eSIM zakázány, ale pokud výrobci jako Apple integrují své vlastní eSIM čipy, může být přístup rychle přerušen – jako se to stalo v případě LTE varianty hodinek Apple Watch Series 3. Pokud nemůžete vložit kartu SIM, máte smůlu.
Žádný zákaz, žádná povinnost
Bude zajímavé sledovat, jak bude Apple pokračovat s iPhonem 15. Budou se opět používat dva modely pro americký a evropský trh? Nebo i na trzích Evropské unie bude Apple brzy nabízet pouze eSIM? Nebo se vrátí zpět a umožní i Američanům opět používat SIM karty?
Odpovědi na tyto otázky, které budou zřejmě zodpovězeny na zářijové keynote společnosti Apple, by měly dobře naznačit budoucnost SIM karet.
V tomto ohledu ale výrobci mají volnost přístupu – přinejmenším z právního hlediska. Přesto očekáváme, že fyzická SIM karta si i v příštích letech udrží svou pozici.
Zdroj: Notebook Check, 9to5mac, Twitter