Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Česká aplikace Vitadio pomáhá německým diabetikům

redakce 20.07.2022

Vitadio je úspěšná terapeutická služba, certifikovaná německou autoritou BfArM jako plně hrazená digitální zdravotní aplikace. Díky personalizované péči účinně pomáhá pacientům s cukrovkou druhého typu. A jako jedna z mála aplikací prokázala svoji účinnost už ve dvou klinických studiích. 

Epidemie cukrovky vůbec nepolevuje

O cukrovce se hovoří jako o novodobé globální epidemii. Na celém světě se onemocnění týká přes půl miliardy diabetiků. V Česku diabetem trpí přes milion lidí a každoročně jich přibývá. A do roku 2030 bude u nás minimálně kolem jednoho a čtvrt milionu pacientů s tímto onemocněním. Velmi podobný vývoj je i v ostatních zemích. Ve většině případů se přitom jedná o diabetes 2. typu, kterému lze předcházet zejména zdravým životním stylem.

zpravy

Služba umožňuje konzultovat dotazy v chatu s živým terapeutem. | Zdroj: Vitadio

Možnosti prevence diabetu 2. typu jsou přitom opravdu široké. Pro pacienty je důležitá vyvážená strava. Velkou roli hraje také dostatek pohybu. Podle odborníků půl hodiny pohybové aktivity denně dokáže snížit riziko diabetu až o 30 %. Průběh nemoci lze tedy velmi účinně ovlivnit změnou nebo úpravou životního stylu. Ke správné motivaci pacienta a změně jeho návyků, přístupu k chorobě a ke zmírnění jejích dopadů přitom dnes mohou pacientům významně pomoci digitální řešení.

Digitální aplikace Vitadio pomáhá proti cukrovce

cz-dnes

Aplikace provází pacienta s cukrovkou 2. typu po celý den. | Zdroj: Vitadio

Jedním z takových nástrojů je aplikace Vitadio, určená pro diabetiky 2. typu. Svým uživatelům pomáhá s mentálním nastavením, umožňuje jim získat nové návyky, zlepšit životní styl a ve finále zlepšit kontrolu nad vlastním onemocněním. Doplňuje terapii určenou lékařem a podporuje pacienty v dosažení cílů léčby a v prevenci zdravotních komplikací souvisejících s diabetem.

Vitadio využívá nástroje psychologie, kdy cílí na změnu rozhodnutí uživatele. Každému pacientovi individuálně poskytuje podporu při změně jeho mentálního nastavení a dosavadního způsobu života. Aplikace provádí uživatele programem pomocí denních úkolů a automatických zpráv. Úkoly se vyvíjejí v závislosti na interakci a pokroku uživatele a zaměřují se na vybudování rutiny v sebeřízení.

Uživatelé absolvují interaktivní vzdělávací kurz, který se zabývá tématy jako je motivace, výživa, fyzická aktivita, spánková hygiena, psychická pohoda a sociální aspekty života s diabetem. Učení probíhá prostřednictvím zábavných osobních cílů, které uživatelům pomáhají začlenit důležité návyky do každodenního života. Úspěšný koncept služby potvrzuje i fakt, že přes první fázi digitální terapie se dostává více než 83 % uživatelů.

České Vitadio zabodovalo v Německu

glykemie

V aplikaci se evidují jednotlivá pacientova měření glykemie. | Zdroj: Vitadio

Už v minulosti tvůrci Vitadia provozovali aplikaci zaměřenou na nutriční terapii a úpravu životosprávy. Po zapojení do EIT Health EU, evropského programu pro inovace, se Vitadio zaměřilo na zdravotnický segment, což mu umožnilo podstatně rozšířit dosavadní obchodní model. Za provoz služby Vitadio dnes hradí například farmaceutické firmy, nebo slovenská Zdravotná poisťovňa Dôvera, která aplikací rozšiřuje péči o pacienty a zároveň jejím prostřednictvím dohlíží na účinnost léčby. Aplikaci ale díky certifikaci pro digitální terapeutika německého programu DIGA zdarma využívají němečtí pacienti, kterým terapii předepsanou lékařem proplácí v rámci úhrad zdravotní pojišťovny.

Úhrady zdravotních pojišťoven Vitadio získalo na základě dvou klinických studií provedených ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc a Technickou Univerzitou v Drážďanech. Po třech měsících používaní Vitadia dosáhlo 2.6x více pacientů doporučené kompenzace diabetu oproti kontrolní skupině. Navíc uživatelé Vitadia zhubli v průměru o 6.6 kg a zlepšili řadu kardiometabolických parametrů.

Sázka na mobilizaci a certifikaci

jidla

Terapeutické algoritmy pomáhají uživateli s hodnocením jeho stravy. | Zdroj: Vitadio

Tvůrci původně pracovali s webovou aplikací, kterou následně přetvořili pro mobilní platformy. Dnes využívá pacient nativní mobilní aplikaci pro Android nebo iOS, která spolupracuje s backendovou cloudovou službou.

Na přípravě a v průběhu certifikace DIGA spolupracovalo Vitadio s řadou lokálních partnerů, jako například s medicínským clusterem Medical Walley nebo Technickou univerzitou Drážďany a dalšími. Příští evropskou zemí, která by měla v blízké certifikovat digitální terapeutika, by měla být Francie. I na tento trh se Vitadio již dnes připravuje.

Společnost má v současnosti 35 zaměstnanců a řídí ji od jejího vzniku Jan Šomvársky, Lenka Röhryová, Bolek Kristián a Ondrej Kulatka. Vývoj řešení zajišťuje ve Vitadio vlastní vývojový tým, který působí v Česku.

Německá DIGA první v Evropě certifikuje digitální terapeutika

moje-cesta-lq

Služba doprovází pacienta na cestě k lepšímu zdravotnímu stavu. | Zdroj: Vitadio

Digitální aplikace Vitadio získala zatím jako jediná česká digitální služba německou certifikaci DIGA. Zkratka DIGA znamená "Digital Health Apps" nebo se také někdy označují jako zdravotní aplikace na lékařský předpis.

Německá DIGA, která způsobila doslova revoluci v nasazení digitálních terapeutik, zahrnuje obecně zdravotnické prostředky s nízkým rizikem pro pacienty, založené na digitálních technologiích, nebo-li digitální terapeutika. Pokud prošla aplikace testem Spolkového úřadu pro léčiva a zdravotnické prostředky (BfArM) a byla zařazena na seznam hrazených digitálních zdravotních aplikací, hradí zdravotní pojišťovny jejím provozovatelům provozní náklady.

Dodnes zatím prošlo certifikací DIGA 31 zdravotních digitálních aplikací, které splnily extrémní požadavky na bezpečnost pacientů z pohledu dopadu na zdraví, zajistili prokazatelnou účinnost podpořenou vysokou kvalitou klinické studie a další.

pokrok-lq

Vitadio eviduje pacientovy výsledky a pokrok v terapii. | Zdroj: Vitadio

Aplikace uvedené v seznamu BfArM mohou svým pacientům předepisovat buď lékaři a psychoterapeuti, nebo má pacient možnost získat je přímo od zdravotní pojišťovny.

Tato opravdu revoluční certifikace vznikla díky zákonu o digitální zdravotní péči (DVG), který je v Německu v platnosti od konce roku 2019. Díky tomu mají diabetici s diagnostikovanou cukrovkou 2. typu nárok na využití digitální aplikace Vitadio hrazené ze zákonného zdravotního pojištění.

V Evropě se na podobný certifikační model digitálních terapeutik připravují další země. Naopak v Česku jsou diskuse o podobném certifikačním programu pro digitální terapeutika a možnost úhrad za jejich využití přes zdravotní pojišťovny na začátku.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme