Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Česká pošta v ohrožení? Úřad již má o udělení poštovní licence jasno

Jakub Fišer 24.05.2022

Rok 2021 mohl být rokem, kdy Česká pošta přijde o výhradní pozici na trhu. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) totiž vypsal nové výběrové řízení pro udělení poštovní licence. Do 11. května mohly jednotlivé subjekty poslat svou přihlášku do tendru. Jak to celé dopadlo?

Ještě na začátku letošního roku se hojně diskutovalo o tom, že Česká pošta ztratí svou pozici jakožto hlavní český subjekt pro doručování poštovních zásilek. Již delší dobu totiž nepřímo bojuje se Zásilkovnou, která nabízí více než 5 300 vlastních výdejních a podacích míst a slibuje v 98 % případů doručení do druhého dne; na Českou poštu přitom padá kritika ze všech stran. Mezi další potenciální uchazeče o poštovní licenci se měl řadit distributor tisku PNS.

Licenci dostane česká pošta

V očích spotřebitelů by boj nejspíš ovládla právě Zásilkovna, která patří k nejrychleji rostoucím českým značkám v doručovacím segmentu. Situace ale nakonec dopadla úplně jinak. ČTÚ informuje o tom, že do výběrového řízení, které bylo otevřené přihláškám do 11. května, se přihlásil pouze jediný subjekt, a sice státní podnik České pošty.

Přihláška obsahovala všechny formality a náležitosti, Česká pošta tak pod dohledem notáře mohla být zařazena do tendru o poštovní licenci v období od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2024. Nikdo jiný se nepřihlásil. Úřad tak v souladu se zákonem o poštovních službách uzavřel výběrové řízení. Nyní už jen zbývá, aby hodnotící komise přiřkla poštovní licenci na příští rok opět České poště, která tak zůstává historicky jediným uchazečem o tuto licenci. Hotovo by mohlo být v červnu letošního roku.

Česká pošta tak může i v příštím roce poskytovat a zajišťovat službu dodání poštovních zásilek do 2 kg do zahraničí, dále vnitrostátně pro poštovní zásilky, jejichž rozměry nepřesahují 35,3 × 25 × 2 cm a hmotnost 1 kg, službu dodání poštovních balíků do 10 kg do zahraničí, službu dodání peněžní částky poštovním poukazem, službu dodání doporučených zásilek, službu dodání cenných zásilek, službu bezúplatného dodání poštovních zásilek do 7 kg pro nevidomé osoby, služby, které musí být zajištěny na základě závazků vyplývajících z členství České republiky ve Světové poštovní unii (UPU), které budou poskytovány za podmínek vymezených § 3 odst. 2 zákona o poštovních službách.

Zdroj: Tisková zpráva ČTÚ


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud