CRA před rokem spustily testovací a pilotní provoz sítě LoRa a od 1. dubna 2016 je LoRa dostupná ve všech krajských městech. V rámci pilotního provozu se u technologie LoRa prokázala vysoká kvalita dosahu – jak ve venkovním, tak vnitřním prostředí, dále nízká spotřeba energie a nízké provozní náklady.
„Kromě nízké energetické náročnosti má naše technologie také výhody v podobě obousměrné komunikace, možností řízení a změny parametrů IoT zařízení na dálku a zasílání až několik set zpráv denně. Navíc technologie je napojená na IoT Cloud, což umožňuje efektivní monitoring a správu všech zákaznických zařízení a to vše v zabezpečené infrastruktuře CRA,“ dodává Ján Jacina, business development manager pro IoT.
Výhody a potenciál, který internet věcí a samotná síť LoRa přináší, si CRA vyzkoušely i v rámci svých akcí zaměřených na praktické využití IoT – v soutěži Czech IoT Summer Jam 2016 a v hardwarově zaměřených akcích CRA IoT Hackathon. Úkolem bylo vytvoření prototypů aplikace a zařízení/sensoru, které využívaly data přenášená pomocí technologie LoRa. Vítězný projekt soutěže Czech IoT Summer Jam 2016 – LoRaWAN GEO Tracker od Jana Stejskala - se zabývá zjišťováním polohy, nezávisle na technologii GPS a GSM. Uspěl také projekt společnosti Railsformers, jehož účelem je monitoring osob/věcí v určitém prostoru (např. vězňů, zaměstnanců apod.), tzv. geofencing, a Hluková mapa společnosti OKsystem – projekt na sledování hlukové zátěže. V CRA IoT Hackathonech byly také úspěšné projekty využívající GPS moduly, dále projekty pro sledování parametrů ovzduší nebo kvalitu prostředí v kancelářích a zasedacích místnostech a zaujaly i projekty zabývající se prostředím včelstev.