Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Chtěli ušetřit, ale uhořeli: ČOI varuje před nebezpečnými vánočními světýlky

Jakub Fišer 02.08.2023

Ne vždy se vyplatí šetřit. Česká obchodní inspekce (ČOI) v průběhu celého roku varuje zákazníky, ať nekupují přehnaně levná vánoční světýlka a řetězy na vánoční stromeček. Nekvalitní produkty mohou nezřídka vést ke zkratu a vznícení.

Kapitoly článku

Nebezpečná vánoční světýlka

Jen za červen a červenec Česká obchodní inspekce upozorňovala na víc jak 10 případů nebezpečných dekorací se světelnými efekty, které zákazníci ve snaze ušetřit nakupují s předstihem před vánoční nákupní horečkou.

Jmenovitě a opakovaně inspekce varovala před produkty jako „300L LED DECORATIVE LIGHTS“, „LED teplé bílé 200LED“ a další. Povětšinou se jedná o výrobky, které spotřebitelé umisťují na vánoční stromeček, na balkony nebo si s nimi jinak dekorují svůj dům či interiér.

Mohou vás i zabít

Velká většina z produktů má nedostatečně vyvedenou konstrukci, takže může dojít k vytržení koncovek s žárovčičkami, což může vést ke zkratu, vznícení, popřípadě usmrcení spotřebitele zásahem elektrického proudu.

Jeden z produktů, před kterými ČOI varuje | Zdroj: se svolením České obchodní inspekce

Jeden z produktů, před kterými ČOI varuje | Zdroj: se svolením České obchodní inspekce

„U výrobků bylo zjištěno vysoké bezpečnostní riziko, jelikož napájecí přívod není k elektronické jednotce pro světelné efekty bezpečně ukotven a dostatečně zajištěn proti vytržení. Při manipulaci s přívodem může dojít k vytržení přívodu z jednotky a tím dojde ke zpřístupnění živých částí výrobku. Uživatel se dotkne živé  části výrobku, která je pod napětím, a dojde k vážnému úrazu až smrti uživatele zásahem elektrického proudu,“ píše ČOI.

U konkrétního produktu, před kterým ČOI varovala zkraje srpna, uložila prodejci ochranné opatření, respektive přikázala okamžité stažení výrobku z trhu. Dále byl výrobek nahlášen ministerstvu a zaveden do systému Safety Gate Evropské komise, který eviduje nebezpečné nepotravinářské výrobky.

Výrobky podobného typu doporučujeme pořizovat vždy z ověřených zdrojů a pročítat si spotřebitelské recenze. Existují dokonce i chytré alternativy od renomovaných výrobců, které můžete ovládat přes mobilní telefon a vydrží déle než jednu vánoční sezonu.

Zdroj: ČOI


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme