Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Chytré elektroměry: spotřeba elektřiny v přímém přenosu. Jak fungují a co budou znamenat pro české domácnosti

Josef Mika 14.01.2024
Zdroj: Beauty of nature/Pixabay

Povinnost inteligentního měření, neboli instalace inteligentních měřičů elektřiny, zavádí Směrnice EU z roku 2019. Čeští distributoři je musí začít odběratelům osazovat už od poloviny letošního roku. Pomůžou chytré měřiče skutečně ušetřit elektřinu a vzniknou nám v souvislosti s jejich zaváděním nějaké náklady?

Kapitoly článku

Chytrý elektroměr je zařízení, které je schopné dálkově průběžně zaznamenávat hodnoty spotřeby vaší domácnosti nebo firmy a vyhodnocovat je. Díky chytrému elektroměru je možné elektřinu využívat časově efektivněji. Především ve spojení s domácí fotovoltaikou to může vést ke snížení celkově odebrané energie a k nižším nákladům, které za energie vydáme.

Chytré elektroměry ale nemají sloužit jen nám spotřebitelům, ale také distribučním firmám. Kvůli růstu obnovitelných zdrojů zapojených do sítě a jejich decentralizaci je totiž zapotřebí, aby měly energetické společnosti množství informací v reálném čase. Toto jim chytré technologie umožní.

Kromě měření základní spotřeby elektřiny mají chytré elektroměry také funkce obousměrného měření různých sazeb a uživatelské ovládání. Zvládají obousměrnou datovou komunikaci různých režimů přenosu dat. K přechodu na inteligentní elektroměr tak potřebujete kromě samotného digitálního elektroměru také příslušnou bránu pro přenos dat.

Mohlo by vás zajímat

Instalace už začala

Na základě směrnice Evropské unie se s instalací chytrých elektroměrů již začalo. Postupně budou instalovány na všechna odběrná místa v České republice bez rozdílu distribuční společnosti. 

V první fázi by chytrý elektroměr mělo dostat 1,2 milionu českých domácností a firem. Vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu uvádí, že chytrý elektroměr by měl být namontován zákazníkům se spotřebou nad šest megawatthodin ročně. Všichni tito zákazníci by měli mít nainstalovaný inteligentní elektroměr během následujících tří let.

Některé studie tvrdí, že chytré elektroměry by mohly pomoci snížit spotřebu elektřiny jednoho přípojného místa o tři až čtyři procenta. Znatelnější úspory by zařízení ale přineslo těm domácnostem, které využívají solárních panely, elektrická čerpadla nebo dobíjení elektromobilů.

Kdo instalaci nových elektroměrů zaplatí

Instalace elektřiny
V první fázi by chytrý elektroměr mělo dostat 1,2 milionu českých domácností a firem. To vše během tří let.
Zdroj: pvproductions/Freepik

Vybavení všech odběratelů nad 6 MWh chytrými elektroměry vyjde na miliardy korun. Je pravděpodobné, že tyto náklady distribuční společnosti přenesou na své zákazníky formou poplatku za spotřebu. Pro klienty by ale počáteční výměna měla být „zdarma“.

Na instalace chytrých elektroměrů musí navázat digitalizování celé distribuční sítě. To bude vyžadovat od jejich provozovatelů investice několik desítek miliard. Ministerstvo průmyslu a obchodu hodlá na digitalizaci uvolnit tři miliardy korun.

Výhody v budoucnosti

Pro všechny ostatní domácnosti povinnost inteligentních měřičů neexistuje, ale staré měřiče jsou tak jako tak postupně nahrazovány digitálními modely. Faktem je, že hranice 6 MWh vyloučí z procesu chytrých elektroměrů všechny byty. Nicméně provozovatel měřicího místa se může rozhodnout pro instalaci inteligentních měřidel i bez zákonné povinnosti. O instalaci chytrého elektroměru lze zažádat u příslušného distributora. Není to zdarma, potřebujete k tomu revizní zprávu (cena od 1 000 do 6 000 Kč) a platit budete stálý poplatek i distributorovi.

Mohlo by vás zajímat

Chytré elektroměry pak budou poskytovat přesné informace o vaší vlastní spotřebě elektřiny, protože spotřeba je každých 15 minut předávána provozovateli měřicího místa a dodavateli elektřiny. Uživatelé mohou sledovat svou aktuální spotřebu prostřednictvím aplikace. To se časem určitě vyplatí, protože dodavatelé elektřiny začnou časem nabízet také tzv. dynamické tarify.

Domácnosti tak budou schopny ušetřit tím, že přesunou svou spotřebu elektřiny na levnější čas s vysokou výrobou elektřiny, například tím, že budou nabíjet svůj elektromobil v určitou dobu, kdy je elektřina levnější.

Nutná bezpečnost

Digitální zařízení, která odesílají data, jsou v zásadně zranitelná. To je i případ digitálních elektroměrů. Problémy s ochranou dat vznikají také proto, že informace o obyvatelích lze odvodit z hodnot spotřeby jednotlivých domácností. 

Inteligentní měřiče musí odesílat zaznamenané informace v zašifrované, anonymizované podobě a pouze oprávněným příjemcům, tj. provozovatelům sítí a dodavatelům elektřiny. Údaje mohou být použity pouze k jasně definovaným účelům a po zpracování musí být okamžitě vymazány.

Například v sousedním Německu se zákonodárci chlubí bezpečnostními standardy pro inteligentní elektroměry, které mají být vyšší než pro internetové bankovnictví. Spolkový úřad pro bezpečnost IT (BSI) vypracoval pro příslušný zákon dokonce pokyny pro bezpečnost a ochranu údajů.

Zdroj: MPO, E.ON


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud