Roboti ve válce?
Ve Vídni probíhá od pondělí do úterý technologická konference zaměřená na autonomní zbraňové systémy. Na úvod vystoupil rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg, který přítomné obecenstvo zpražil svými obavami.
„Autonomní zbraňové systémy brzy zaplní světová bojiště. Již nyní to vidíme u bezpilotních letounů a výběru cílů na základě umělé inteligence,“ prohlásil ministr zahraničí a přirovnal současnou situaci k tomu, když tým Roberta J. Oppenheimera vyvinul zbraň, která dokáže ničit celé kontinenty.
Na závěr své řeči ještě připomněl osudy světů ze sci-fi filmů, řekl doslova: „Všichni známe filmy: Terminátor, Matrix a jak se jmenují. Nechceme roboty zabijáky.“
Ať neskončíme jako ve filmu, burcují politici
Pro některé experty na vojenství je implementace umělé inteligence podobně revoluční, jako třeba vynález střelného prachu. Příznivci tvrdí, že nasazení autonomních bojových strojů může ušetřit škody na lidských životech a obecně zrychlit či zautomatizovat některé procesy uvnitř armády.
Odpůrci – jako třeba bangladéšský ministr zahraničí Hasan Mahmud – naopak tvrdí, že investice do AI by měly směřovat více do jiných segmentů, než je vojenství. Největší důraz je však kladen na to, aby rozhodování o životech lidí zůstávalo v rukou lidí, ne strojů.
„Nemůžeme zajistit dodržování mezinárodního humanitárního práva, pokud nebude existovat žádná lidská kontrola nad používáním těchto zbraní,“ uvedla na konferenci Mirjana Špoljarićová Eggerová, předsedkyně Mezinárodního výboru Červeného kříže.
Jak jsme informovali v březnu, americká armáda již autonomní stroje plánuje do válečných konfliktů postupně nasazovat. Aktuálně probíhá testování v „bojových podmínkách“, přičemž ostrého nasazení bychom se mohli dočkat mezi roky 2030–2040.
Zdroj: The Register, SXSW 2024