Přejít k hlavnímu obsahu

Chytrý záchod: další zařízení pro sledování našeho zdraví

redakce 30.09.2021
info ikonka
Zdroj:

Vědci a firmy pracují na vývoji high-tech toalet, které přicházejí s daleko vyspělejšími vlastnostmi, než jsou jen stereo reproduktory nebo vyhřívaná záchodová prkénka.

Tato chytrá zařízení jsou navržena tak, aby dávala pozor na příznaky gastrointestinálních onemocnění, monitorovala krevní tlak nebo vám řekla, že musíte jíst více ryb a méně bůčku. A to prosím vše z pohodlí vašeho osobního trůnu.

Všechno, co doposud známe z chytrých hodinek, fitness náramků a chytrých telefonů, teď přechází do vyššího levelu. Monitoring vitálních hodnot a fyzických aktivit spolu s laboratorní analýzou vzorků poskytne zřetelnější pohled na rizika reálných onemocnění.

Lékaři od pradávna používají vzorky stolice a moči k hodnocení zdravotního stavu svých pacientů. V posledních letech se ale výzkum zaměřuje na hlubší analýzu. Vědci totiž začali více vnímat, jak významný dopad na naše zdraví a tělesnou pohodu mají mikroby ve střevech. To se ukázalo například i v době pandemie Covid-19, kdy se začaly intenzivněji monitorovat odpadní vody, aby výsledky umožnily zdravotnickým úředníkům úspěšněji pátrat po počátečních známkách výskytu viru a sledovat dále jeho šíření.

A to už pak není daleko od toho, aby vědci přišli s modely, které by na dálku pátraly v naší záchodové míse. Už dnes přicházejí firmy, které si své inteligentní záchodky cení na stovky až tisíce dolarů, a které chtějí svým zákazníkům poskytnout komplexní nástroje ke sledování a zlepšování jejich zdraví.

Algoritmy strojového učení a zpracování velkých objemů dat už začínají pronikat do všech oblastí našich životů

smartwc-cover

Chytré toalety mají také lékařům pomoci lépe dohlížet na pacienty s chronickými stavy nebo zvýšeným rizikem určitých onemocnění. A použití takového monitorovacího zařízení je přitom tak geniálně jednoduché. | Zdroj: Marc Schaefer/Unsplash

Výzkumníci z lékařské fakulty Stanfordské univerzity vybavili svůj prototyp záchodové mísy kamerami a vyškolili algoritmus strojového učení k analýze odpadních materiálů tělesných procesů. Toaleta může sledovat tok, barvu a objem moči. Je vybavena testovacím proužkem podobným těhotenskému testu, který detekuje specifické molekuly a které mohou poskytnout vhled do zdravotního stavu člověka. Aby se jednotliví uživatelé záchodu odlišili, toaleta je identifikuje přes otisk prstu na splachovadle nebo přes sken charakteristik anusu.

Další prototyp inteligentní toalety, tentokrát od výzkumníků na Duke University v americkém Durhamu, využívá kamery a strojové učení k analýze tužšího odpadu. Použity jsou například senzory k zachycení konzistence, přítomnosti krve a specifických proteinů ve stolici. A ve finále extrahuje vzorek ve zkumavce, který lze odeslat do laboratoře k další analýze. Chytrý záchod je, jak to dnes už bývá, navržen tak, aby se propojil s aplikací v telefonu uživatele. Ten může dostávat personalizovaná upozornění na to, že má jíst více vlákniny nebo se vyhýbat některým potravinám kvůli nadýmání.

O výrobu chytrých toalet se živě zajímá řada firem

Takový chytrý záchod by lékařům pomohl na dálku monitorovat pacienty s chronickými stavy, jako je syndrom dráždivého tračníku nebo rozpoznat příznaky dalších onemocnění. Záchodová prkénka přitom dokážou dále měřit vitální funkce včetně krevního tlaku, hladiny kyslíku v krvi nebo činnost srdce. Nespornou výhodou jsou dlouhodobá pravidelná neinvazivní měření a možnost sledování jejich výsledků v čase. To je určitě užitečnější, než občasné návštěvy lékaře a sporadická laboratorní vyšetření.

Například jihokorejský výrobce záchodových prkének Izen (izen-bidet.com) doufá, že do konce letošního roku bude mít k dispozici funkční výrobky, se kterými zahájí klinické studie. Společnost Google LLC si také nechala už v roce 2015 patentovat záchodové sedátko, které slouží zároveň jako kardiovaskulární monitor. O dalších možnostech využití patentu se ale Google zatím moc nezmiňuje.

Japonský výrobce Toto (toto.com) navrhuje toaletu, která by mohla poskytovat uživatelům s analýzou splachovaného obsahu i doporučení ke zlepšení jejich pohody, jako je třeba pití většího množství tekutin nebo úpravu stravování. Společnost také předpokládá spuštění výroby v několika příštích letech.

Problémem může být příprava vzorků a cenová dostupnost

Vývojáři chytrých toalet často tvrdí, že jejich výrobky budou poskytovat výsledky zdravotních funkcí a testů moči na potřebně vysoké lékařské úrovni. Nicméně inteligentní toaleta, která by dokázala kvalitně analyzovat širší chemické složení splachovaného tělesného odpadu, bude muset jít technologicky pravděpodobně ještě dál. Vývojáři budou muset také vymyslet, jak vhodně připravit vzorky k analýze a jak opakovaně doplňovat chemikálie, potřebné k provádění rozborů. A hlavně jak udělat toaletu pro zákazníky cenově přijatelnou.

Další klíčovou otázkou je ochrana soukromí. Uživatelé jsou s konceptem chytré toalety docela spokojeni. Nicméně pro část z nich je nepříjemné, že o nich toaleta shromažďuje údaje o jejich zdravotním stavu, nebo že se v nich dokonce používají kamery.

Vývojáři si jistě s problémy poradí a pro naše zdraví to bude mít přínos. Jen se trochu obáváme, aby se někdo nerozhodl, že by bylo dobré, aby záchod začal třeba mluvit.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme