Termostat na zdi
Pokud v domě či v bytě využíváte centrální vytápění, je velmi pravděpodobné, že máte na zdi malý displej zvaný termostat, na kterém nastavujete teplotu v celé ploše bytu. Pokud tomu tak není, topení aktivujete většinou otáčením hlavic na radiátoru.
V tuto chvíli ale nevědomky přetápíte. Pokud totiž chcete ve svém bytě zvednout teplotu pouze o pár stupňů, musíte kolečko na radiátoru otočit jen na chvíli, třeba hodinu. Jakmile přetáhnete, už přetápíte, pak musíte větrat a draze vyrobené teplo posíláte ven.
Termostatické hlavice
Náhradním řešením za absentující termostat mohou být chytré termostatické hlavice. Ty nainstalujete na své klasické topení a nastavíte si na nich teplotu, kterou mají udržovat. Fungují tak stejně jako termostat – tedy za každou cenu udržují nastavenou teplotu.
Chytré hlavice propojené s telefonem mají i tu výhodu, že je můžete ovládat mimo domov, například si zatopit při návratu z práce a tak podobně. Blíže se na jejich princip podíváme v recenzi hlavic Netatmo, kterou pro vás chystáme.
Další tipy na topení v zimě
Přetápění v zimě je velký problém zejména pro vaši peněženku při následném vyúčtování po Novém roce. Dbejte proto na tyto zásadní tipy:
- Dobře zateplete a utěsněte okna, pokud profukují.
- Během dne roztáhněte žaluzie, aby dovnitř mohlo sluníčko, a tedy i teplo.
- Nechte radiátory a topidla dýchat – nezakrývejte je mokrým oblečením ani nábytkem.
- Netopte ve všech místnostech – topení můžete nechat vypnuté v místnostech, kde netrávíte čas, nebo například v kuchyni, kde teplo generuje sporák a trouba.