Přejít k hlavnímu obsahu

Tip: díky této praktické vychytávce ušetříte za topení – vy to ještě nemáte?

Jiří Palyza 03.11.2024
info ikonka
Zdroj: e24/Unsplash

S podzimními teplotami, které se stále více snižují, se již mnoho z nás obává vysokých nákladů na vytápění. Spotřebu plynu nebo elektřiny však můžete snadno snížit pomocí malých pomocníků: radiátorových ventilátorů. O co vlastně jde a jak nám pomohou ušetřit?

Kapitoly článku

Úsporu dosáhnete lepší cirkulací teplého vzduchu v místnosti

Začíná období, kdy ranní teploty klesají pod bod mrazu a topení se už v mnoha domácnostech zapnulo. Spousta z nás v té souvislosti řeší, jak ušetřit náklady za energie, a přitom nemuset obětovat pohodlí. Jedním z možných řešení jsou radiátorové ventilátory. Ty lze nainstalovat v jediném jednoduchém kroku a jakmile se zapne topení, automaticky rozvádějí teplo v místnosti.

Princip radiátorového ventilátoru je vlastně geniálně jednoduchý. Zařízení, které připomíná lištu s řadou ventilátorů,  se montuje přímo na radiátor a automaticky se zapíná nebo vypíná podle toho, zda je topení právě v provozu, či nikoliv.

Díky rychlosti cirkulace vzduchu přibližně 30 m³ za hodinu ventilátory účinně zajišťují optimální distribuci teplého topného vzduchu v celém prostoru. To znamená, že se teplý vzduch nehromadí pouze v blízkosti radiátorů, ale je rozváděn po celé místnosti.

Instalace ventilátoru je vcelku jednoduchá: zvládnete to svépomocí

Ventilátorová lišta pod radiátor
info ikonka
Zdroj: HomeOwnersAlliance
Ventilátor lze přichytit v zásadě dvěma možnými způsoby: pomocí magnetů nebo háčků.

Rovnoměrné rozložení tepla po celé místnosti přispívá k tomu, že nemusíte nastavovat radiátory nijak horké, a přesto dosáhnete příjemné teploty. Úspory nákladů na vytápění tedy dosáhnete pouze snížením průtokové teploty vašeho topného systému.

To je mimochodem krok, který se doporučuje učinit každopádně. Mnoho topných systémů pracuje s příliš vysokým továrním nastavením a vytváří tak více tepla, než by bylo nutné. Ideální průtoková teplota je co nejnižší a pouze tak vysoká, jak je nutné pro dosažení tepelného komfortu.

Mohlo by vás zajímat

Jak ventilátor pro topné radiátory vlastně funguje?

Ventilátory se montují na topná tělesa vlastně velmi jednoduše. Buď se připevňují pomocí magnetů, což je případ drtivé většiny moderních plochých radiátorů, nebo můžete použít montážní háčky. To pro případ, že máte ve své domácnosti starší typy žebrovaných radiátorů.

Ventilátor pracuje zcela automaticky, většina typů je vybavena termostatickým spínačem. Ten se umísťuje do blízkosti přívodu teplé vody a zpravidla spíná při teplotě 33 °C. Pokud teplota klesne na 25 °C, zařízení se opět automaticky vypne.

Kolik ventilátorů použít souvisí s velikosti místnosti a topného radiátoru, který je v ní umístěn. Instalaci lze provést už na topné těleso s délkou alespoň 50 cm. Radiátor o délce 160 cm už nabízí prostor až pro tři ventilátory.

Mohlo by vás zajímat

Úspora až 22 %? To je přehnané

U některých výrobců se můžete setkat s informací, že vám ventilátor ušetří až 22 % nákladů na vytápění. Tomu nevěřte a jde o marketingový tah. Nicméně účinek toto řešení jistě má. Přinejmenším v tom, že díky rozvádění tepla po celé místnosti nemusíte topení zapínat nijak vysoko.

Úspory tedy plynou ze snížení teploty proudění ve vašem topném systému. Pouhých několik stupňů Celsia může mít zásadní vliv na vaše následné účty. Pořízení ventilátorů vás sice bude něco stát, ale v dlouhodobějším horizontu se mohou vyplatit.

Ventilátorové lišty po radiátory pořídíte v běžných hobby řetězcích, případně internetových obchodech. Jejich ceny se liší podle provedení, respektive počtu ventilátorů, které obsahují. Menší verze jsou od 1500 Kč a bývají osazeny třemi ventilátory, větší lišty se sedmi ventilátory jsou za cca 4500 Kč.

Zdroj: HOA


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme