Každoročně vydávaná zpráva DataReportal ukazuje globální trendy ve využívání internetu. A je to zajímavé čtení doplněné grafy a srovnáními. Je vidět, že v přístupu a využívání internetu existují mezi zeměmi významné rozdíly způsobené vedle příslušné infrastruktury hlavně hospodářskou úrovní a celkovou životní úrovní obyvatelstva, ale i kulturními rozdíly. Obecně je možné říct (překvapivě), že obyvatelé chudších států „utíkají“ na internet častěji.
Spát nebo být raději online?
Vzhledem k tomu, že průměrný člověk spí sedm až osm hodin denně, tráví mnoho lidí na internetu téměř stejně času jako spánkem. Přesto se uživatelé v některých zemích pohybují ještě vysoko nad tímto číslem.
Podle údajů Stocklytics.com strávili právě Jihoafričané a Brazilci denně nejvíce času online, a to více než devět hodin. Osm dalších zemí bylo také vysoko nad celosvětovým průměrem, který činí 6 hodin, 38 minut. A co další pořadí?
Národy, které jsou stále online
Rozmach sociálních médií, streamování a práce na dálku v kombinaci s rychlejšími sítěmi a obsahem řízeným umělou inteligencí způsobily, že denní používání internetu prudce vzrostlo a uživatelé jsou stále delší dobu doslova přilepeni k obrazovkám a displejům. Podle zprávy Global 2025 Digital Overview Report strávili uživatelé internetu na celém světě v posledním čtvrtletí 2024 v průměru šest hodin a 38 minut online denně, což zhruba odpovídá údajům z předchozího roku. Přesto byly mezi jednotlivými zeměmi obrovské rozdíly, přičemž některé zaostávaly za celosvětovým průměrem, zatímco jiné se staly digitálními těžkými vahami.
Statistiky ukazují, že 22 zemí bylo nad celosvětovým průměrem, z toho 10 výrazně. V čele skupiny online premiantů stojí Jihoafrická republika a Brazílie. V roce 2024 strávili Jihoafričané na internetu v průměru 9 hodin a 37 minut denně, což je o tři hodiny více, než byl celosvětový průměr. Za celý rok to znamená na osobu 3 420 hodin nebo 142 celých dní strávených online. Jedinou další zemí, která se tomuto číslu přiblížila, byla Brazílie s průměrnými devíti hodinami a devíti minutami strávenými denně online.

Na předních místech se umístilo i mnoho dalších rychle rostoucích digitálních trhů. První pětku doplnily například Filipíny, Chile a Kolumbie: obyvatelé každého z těchto států stráví na internetu zhruba osm hodin a 45 minut denně. I občané Argentiny, Ruska a Malajsie využívali internet více než osm hodin, neboli polovinu denní doby bdělosti průměrného člověka.
Průzkum také ukázal, že jedinou vyspělou zemí, která se umístila nad celosvětovým průměrem, jsou Spojené státy. V loňském roce strávili Američané denně na internetu šest hodin a 40 minut, což je o téměř půl hodiny více než Češi. My podle průzkumu trávíme na internetu 6 hodin 13 minut denně.
V čem jsou Češi „zvláštní“?
Podle Datareportal Češi vynikají v používání stolních počítačů případně notebooků pro přístup k internetu. V podstatě jsme v tom světovými přeborníky s podílem 84 %. V první pětce jsou v této disciplíně ještě Portugalci, Rusové, Kanaďané a Rakušané. Svědčí to o jisté konzervativnosti českých uživatelů a určitě také o stále nepříliš výhodných cenách mobilních dat v České republice. I při porovnání využívání mobilu vs. desktopu/notebooku je Česká republika na konci žebříčku, což potvrzuje předešlá tvrzení. Přitom rozšíření mobilního připojení je u nás vysoké: na jednoho obyvatele připadá 1,39 SIM karty.
Digitální velmoc Japonsko se propadá na konec seznamu
Digitální velmoc Japonsko byla pravděpodobně největším překvapením tohoto žebříčku. Přestože je Japonsko světovým lídrem v oblasti inovací, má rozšířené sítě 5G, optický internet a chytrá města, zařadilo se mezi země s nejnižším denním využitím internetu.
Nižší denní využívání internetu v této zemi je způsobeno nejspíše její kulturou, která je náročná na práci, a životním stylem orientovaným na jiné aktivity než internet. Oboje výrazně snižuje čas strávený online. V roce 2024 strávili Japonci na internetu v průměru čtyři hodiny a devět minut denně, což je o dvě a půl hodiny méně než celosvětový průměr. Nejblíže tomuto údaji bylo Dánsko s průměrným denním využíváním internetu pět hodin a deset minut.
Zdroj: Datareportal.com, Stocklytics.com