Čínské drony dominují světu
Obavy Spojených států z čínské dominance na poli dronů shrnul kongresman John Moolenaar. Drony, stejně jako zmíněné polovodiče a lodě patří ke klíčovým technologickým odvětvím, které mohou při potenciálním konfliktu obou mocností nasměrovat misky vah na jednu či druhou stranu.
„Vyberte si národního šampiona ve strategickém odvětví. Poskytněte mu dotace. Nasaďte predátorské ceny a nabízejte jeho výrobky za masivní protikonkurenční cenu. Expandujte globálně a vytlačte konkurenci. Pak využijte nově nabyté závislosti k prosazování ideologických zájmů,“ shrnul strategii Číny v oblasti dronů kongresman Moolenaar.
Tři čtvrtiny všech dronů jsou DJI
Dle oficiálních dat čínské značky ovládají 90 % amerického trhu s bezpilotními letouny a drony. Lví podíl na tom má šenčenská společnost DJI. Například podle dat Statista z roku 2022 drželo DJI celosvětově podíl 76 %.
Zbytek trhu je rozdělen mezi americko-čínský Autel, francouzský Parrot a dalšího čínského výrobce, a sice Yuneec.
Spojené státy americké – a takřka celý západní svět – dychtivě potřebuje vlastního výrobce kvalitních dronů, který bude moci konkurovat čínské dominanci. „Bylo by naprosto šílené smířit se s budoucností, kdy budeme v dodávkách těchto bezpilotních letounů závislí na našich geopolitických protivnících,“ prohlásil šéf amerického výrobce dronů Skydio Adam Bry.
Amerika si mezitím alespoň vypomáhá bezpečnostním zákonem z roku 2023, který zakazuje používání čínských dronů ve státní sféře a federálních agenturách.
Zdroj: The Select Commitee on the CCP, The Register, Statista