Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Citlivá data miliard lidí k prodeji: špionážní nástroj drancuje web

Jiří Palyza 22.11.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Sledovací software pomáhá vytvářet profily obrovského množství uživatelů. V mnoha případech jsou jejich součástí i velmi citlivé údaje. Údajně jsou dotčena i bezpečná zařízení. Za vším je reklamní systém.

Kapitoly článku

RTB je sofistikovaný systém, který se používá pro nákup a prodej internetové reklamy. Využívá dostupná data o reklamním prostoru a návštěvnících k dosažení co nejlepšího výkonu reklamních kampaní.

Organizace ICCL (Irish Council for Civil Liberties) objevila dosud neznámý, nicméně velmi rozšířený sledovací nástroj Patternz. Podle její zveřejněné zprávy software využívá data ze systému RTB (Real Time Bidding) k vytváření profilů více než pěti miliard lidí na celém světě a prodává je zprostředkovatelům údajů.

Podobné nástroje, jako je objevený špionážní software Patternz, jejich uživatelům umožňují například sledovat trasy pohybu cílových osob a jejich dětí.

Pomocí údajů RTB je také možné vyvozovat závěry o finanční situaci jednotlivců a souvisejících problémech, duševním zdraví a dalších citlivých informacích.

Podle ICCL je Patternz distribuován soukromou společností se sídlem v Izraeli, která je už známá v souvislosti s jinými špionážními nástroji, jako jsou Pegasus nebo Sherlock.

Mohlo by vás zajímat

V systému RTB probíhá proces, který inzerentům umožňuje nabízet online reklamní prostor v reálném čase. Reklama s nejvyšší nabídkou se poté zobrazí okamžitě.

ICCL považuje obchodování s údaji RTB za vážnou hrozbu pro bezpečnost jak v regionu EU, tak i USA. Tyto údaje poskytují mimo jiné velmi citlivé informace o významných osobnostech a vojenském personálu.

Mohlo by vás zajímat

Podle informací, zveřejněných ve zprávě, společnosti jako například Google posílají RTB data kromě jiného také subjektům v Číně a Rusku, kde k nim na základě vnitrostátní administrativy mají přístup i bezpečnostní orgány.

Jedním z odběratelů těchto dat je i ruský datový broker AiData. Prodává informace o lidech v Rusku, kteří často navštěvují webové stránky s opoziční politickou tématikou.

Ani "bezpečná zařízení" neposkytují žádnou ochranu

Prostředí špionážního programu Pegasus
Takto vypadá rozhraní systému Pegasus, který používá izraelská policie. Snímek demonstruje mnohostranné schopnosti státního trojského koně.
Zdroj: NSO-Group

Irská organizace zdůrazňuje, že i při používání bezpečných zařízení mohou údaje o jejich uživatelích prostřednictvím RTB unikat z osobních zařízení jejich přátel, rodiny a jiných zranitelných kontaktů.
 

ISSL naléhavě varuje před rozsáhlou přítomností systému RTB  téměř na všech webových stránkách a v aplikacích. Citlivé údaje o lidech, kteří tyto platformy využívají, jsou předávány mnoha dalším společnostem bez odpovídajících bezpečnostních opatření.

Při prověřování desítek tisíc internetových stránek ICCL zjistila, že cílem RTB se stali dokonce i vojáci a političtí činitelé EU. Podle ICCL tak RTB představuje hrozbu pro národní bezpečnost jednotlivých zemí.

Zdroj: ICCL


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme