Přejít k hlavnímu obsahu

Cloudová úložiště

Martin Kučera 12.11.2019

Mít přístupné soubory z jakéhokoli místa, kde je internetové připojení, je nesporná výhoda. Přinášíme srovnání několika nejznámějších cloudových služeb, které poskytují zajímavé služby a prostor zdarma. Dokonce až 100 GB. ("Free verze - Chip 12/2019.")

Rychlý internet dorazil do našich končin a díky tomu už nemusíme vytvářet zálohy na pevném disku a nosit data na flash disku. Můžeme se snadno a rychle dostat ke svým souborům v cloudu. 

Každý z nás v dnešní době ocení, pokud se může dostat k důležitým souborům odkudkoli, je jedno jestli z počítače, mobilního telefonu, či na návštěvě z neznámého zařízení. Může se jednat o fotky, dokumenty nebo přenosné programy. Představujeme vám pět cloudových služeb, u nichž velikost úložiště zdarma přesahuje 10 GB poskytovaného prostoru a poskytují i další zajímavé služby.

Box (10 GB místa, 250 MB limit souboru)
Box.com patří k velmi oblíbeným službám. Na trhu existuje delší dobu, má tedy důvěru. Nabízí přehledné webové rozhraní a povedenou aplikaci pro mobilní telefon. Soubory můžete šifrovat a sdílet s dalšími lidmi pomocí speciálních odkazů. Pokročilým uživatelům se jistě bude líbit i možnost API, tedy programátorský přístup k datům. Jedna z předních výhod cloudového úložiště Box je jeho integrace napříč internetem. Využívá ho velké množství služeb (Chatovací apliace, Slack, Discord, FTP servery, webové stránky).
Web: https://www.box.com.


Google Drive (15 GB místa)
Pokud vlastníte telefon s Androidem nebo máte Gmail e-mailový účet, automaticky máte k dispozici Google Drive. Webová aplikace zaujme svou jednoduchostí, můžete zapnout upozornění na sdílené soubory či důležité události, aniž byste museli být na dané stránce. Limity nahraných souborů jsou pro dokumenty 50 MB, excelovských tabulek do 5 milionu buněk, 100 MB prezentací, pro soubory jiné povahy prakticky neexistuje limit. Výhoda Google Drive je hlavně v rychlé on-line editaci (i více lidmi naráz) uložených dokumentů/tabulek/prezentací a jejich sdílení. Vyhledávat lze text i uvnitř souborů.
Web: https://drive.google.com.

Ice Drive (10 GB místa, datový limit 3 GB / den)
Ice Drive se nepyšní největším množstvím místa a dokonce omezuje denní pohyb (nahrání/stažení) na 3 GB. Bezesporu největší výhodou této služby je jeho desktopová aplikace, která připojí váš cloudový prostor tak, jako by to byl připojený lokální disk. Lze na něm tedy velmi snadno soubory editovat, přidávat, mazat. Nechybí ani mobilní aplikace. Tento cloud se pyšní nejdokonalejším zabezpečením s šifrováním Twofish.
Web: https://icedrive.net.

Mega (50 GB místa)
Pokud potřebujete uložit kvanta dat, je Mega se svými 50 GB jasná volba. Mega vyčnívá velmi povedenou webovou aplikací. Ta se ovládá a vypadá jako průzkumník ve Windows. Lze sdílet soubory i tak, že příjemce musí zadat heslo. Mega je komplexnější služba, která poskytuje krom ukládání dat, také telefonní a videohovory s vašimi dalšími kontakty služby Mega, umožňuje chat (podobně jako WhatsApp/Messenger) a posílání souborů, nebo jejich okamžité přehrávání. Desktopová aplikace umožňuje mít vybrané složky synchronizované s internetem. Nechybí samozřejmě ani povedená mobilní aplikace, přes kterou můžete fotit nebo natáčet video, a to rovnou odeslat na vaše Mega úložiště. Pokročilé uživatele potěší přístup přes příkazovou řádku pomocí API. To usnadní stahování, pokud nemáte desktopovou aplikaci. Pokud Mega integrujete do Mozilly Thunderbird, můžete lidem posílat velká data bez omezení e-mailové služby, které bývá většinou jen v desítkách MB.
Web: https://mega.nz.

Degoo Cloud (100 GB místa)
Degoo nabízí nekompromisních 100 GB dat volného místa. To je možné navýšit o 5 GB za každého registrovaného člověka přes speciální odkaz až na úctyhodných 600 GB. Služba umožňuje streamování videí a vaše data jsou bezpečně šifrována. Nabízeny jsou také desktopové a mobilní aplikace. Jejich plná funkčnost se však plně projeví až po pozvání alespoň 10 lidí a i tak budete moci nahrávat na cloud jen z jednoho zařízení. Toto neplatí pro webové rozhraní. Nepříjemností neplaceného účtu je, že v případe 90-denní neaktivity vám budou smazána veškerá data. To lze snadno a levně vyřešit zakoupením PRO licence za přibližně 80 Kč / měsíc. Degoo vám přidělí 500 GB, tři desktopová zařízení s plně funkční aplikací a žádný časový limit při neaktivitě účtu.
Web: https://degoo.com.

Degoo ke svým 100 GB úložného prostoru sice nedává uspokojivou desktopovou aplikaci, avšak tu mobilní si každý pochvaluje. Pěkná, logicky uspořádaná s možností prohlížet dokumenty, fotky, interní vyhledávání, stream a další. Icedrive možná svými 10 GB neuchvátí, avšak pro základní programy, dokumenty a pár videí dostačuje. Nabídne však něco, co žádná jiná služba. Připojení cloudového úložiště jako externí disk. Chlubí se také nejsilnějším šifrováním pro bezpečnost vašich dat. Mega je favorit. 50 GB bez žádných skrytých ale, extrémně jednoduchá webová aplikace, která připomíná průzkumník, možnost přidat si Mega kamarády a s nimi chatovat, posílat soubory, mobilní aplikace může automaticky zálohovat vaše fotky a videa, nechybí synchronizace v desktopové aplikaci.

Uživatelé mají v oblibě cloud od Box, kvůli jeho integraci s dalšími webovými službami. Službu Drive má Google rozšířenou mezi téměř 80 % populace. Je to zejména díky propojeným poštovním službám, oblíbeným Google Photos a operačnímu systému Android. Výhodné je zejména sdílení dokumentů a souběžné práce s nimi pro více uživatelů naráz. Ice Drive cílí na bezpečnost. Zajímavé je připojení úložiště jako externí disk, kdy i začátečníci mohou používat cloud, aniž by o tom vůbec věděli. Mega je favorit s pošramocenou minulostí svého zakladatele. Nicméně směřuje k nejlepším cloudovým službám. Zejména mobilní zálohování jede skvěle. Degoo má 100 GB, ale s omezením - při 90 dní neaktivity dojde ke smazání disku. Nejzajímavější je placená PRO verze, kdy za 3 dolary měsíčně získat 500 GB místa a desktopovou aplikaci k tomu.

Seznam všech plných verzí v Chipu 12/2019

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme