Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Co to má znamenat? Google odebral Chromu antivirovou ochranu

Jiří Palyza 16.03.2023

Chrome je už několik let vybaven integrovaným antivirovým skenerem, který dokáže jediným kliknutím počítač zbavit škodlivého softwaru. Google ale překvapil a tento skrytý nástroj z prohlížeče odstranil. Ve verzi 111 už nebude.

Kapitoly článku

Ve zkratce:

– Google po mnoho let nabízel bezplatný nástroj Google Cleanup, který byl dříve k dispozici jen jako doplněk ke stažení. Dokázal Chrome zbavit nežádoucích nástrojových panelů, přesměrovávačů vyhledávání a dalších nežádoucích komponent,

– ochrana prohlížeče se časem stala natolik důležitá, že funkce nástroje pro čištění byly zabudovány přímo do prohlížeče Chrome,

– nyní ale došlo k zásadnímu obratu; podle Googlu už není zeštíhlený antivirový skener potřeba a v připravované verzi Chromu 111 je odstraněn,

– uživatelé nyní musejí sáhnout po jiných nástrojích pro ochranu.

Jak doposud vypadá skrytá antivirová ochrana Chromu

chromecleanup

Funkce "Vyčištění počítače" se dala spustit přímo z Nastavení prohlížeče Chrome. | Zdroj: Chrome 110

Mnoho uživatelů o vestavěné antivirové ochraně v Chromu vůbec nevědělo. Je ale pravda, že tato funkce byla poměrně dobře skrytá. Uživatelé museli přejí do "Nastavení", sjet až dolů a kliknout na možnost "Resetovat a vyčistit".

Zobrazí se možnosti "Obnovit nastavení na původní výchozí hodnoty" a "Vyčištění počítače". Zde bylo možné spustit kontrolu kliknutím na možnost "Vyčištění počítače". Chrome se prostřednictvím nástroje Cleanup pokusil na zařízení najít škodlivý software a případně jej odstranit.

Bezpečnostní nástroj bude odstraněn: ve verzi Chrome 111 už jej nenajdete

onlycleanup

Google to dnes vidí s bezpečností jinak, velká výhoda přítomnosti nástroje Cleanup už nebude. | Zdroj: Chrome 110

Nyní se Google rozhodl antivirový nástroj z prostředí Chromu odstranit. Uvádí k tomu následující důvody:

Méně stížností uživatelů: Podle Googlu počet stížností uživatelů v posledních letech prudce klesl a v loňském roce se z celkového počtu hlášení týkala případů nežádoucího softwaru pouze tři procenta.

Méně časté používání: Samotný nástroj Cleanup už také nebyl uživateli tak často a úspěšně používán. V uplynulém měsíci bylo z provedených skenů pouze 0,06 % s pozitivním nálezem přítomnosti nežádoucího kódu.

K dispozici jsou další nástroje ochrany: Google také uvádí, že se zlepšily i další techniky ochrany, jako například integrované bezpečné prohlížení v Chrome. I antivirové skenery dnes odvádějí lepší práci.

Rozšiřující a zásuvné moduly: Podle Googlu se údajně také zlepšil proces posuzování rozšiřujícího softwaru ve webovém obchodu pro Chrome čili by tam mělo být méně rizika instalace škodlivého kódu.

Nové hrozby: Dnes je také mnohem populárnější jiný druh malwaru, například pro krádeže cookies, který vyžaduje zcela jiné mechanizmy ochrany.

Jak se můžete chránit i nadále

safebrowsing

V režimu Bezpečného prohlížení se živá data z prohlížeče přenášejí do Googlu. | Zdroj: Chrome 110

Nástroj Cleanup byl v zásadě užitečný vždy, i když jste jej nepotřebovali denně. Někdy ale mohl mít negativní vliv na výkon. Chránit se můžete i nadále, a to prostřednictvím následujících komponent:

Bezpečné prohlížení: v prohlížeči Chrome je aktivována ochrana surfování od Googlu a je dobré to tak ponechat.

Bezpečné prohlížení – Vylepšená ochrana: pokud máte zájem, můžete si aktivovat možnost "Vylepšené ochrany". Jde o doplněk, kdy jsou data z prohlížeče živě odesílána do Googlu, který může upozornit na nebezpečné weby, úniky hesel apod.

Antivirový skener: Pro uživatele Windows jde o povinnost, s výhodou lze využít integrovaný Defender.

Rozšíření pro prohlížeč: Pokud jste se rozhodli ochranu svého prohlížeče řešit instalací rozšíření, pečlivě vybírejte. K dispozici je jich sice celá řada, ale je dobré se přesvědčit, kdo je jejich poskytovatelem a co přesně rozšíření dělá.

Zdroj: Google Security Blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme