Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Co se děje v hlavě, když hrajeme hazardní hry

Promotion 26.07.2024
AD
Zdroj: SAZKA

Na jedné straně umí lidský mozek vymyslet úžasné věci. Na straně druhé se rád nechá strhnout zvířecími instinkty a nutí nás se podle toho chovat. Ukázkovým příkladem je lidské chování při hazardních hrách. Vyrazte s námi na průzkum dutiny lebeční!

Kapitoly článku

Minimálně jednou za rok si hazardní hru vyzkouší každý druhý Čech. Někdo si zahraje ruletu, někdo automaty bez vkladu, někdo si třeba jen koupí výherní los (ano, i ten se počítá mezi hazardní hry). Pro naprostou většinu z nás je to jen zábava a povyražení, kterou máme naprosto pod kontrolou. Zkusit občas štěstí, co je na tom špatného?

Pro náš mozek je pak hraní něco podobného, jako jízda ve sporťáku. Cítíte taky to vzrušení, sebevědomí a pocit, že máte všechno pod kontrolou? A co teprve, když vyhrajeme. To jsme najednou králové vesmíru! Co se ale opravdu děje v těch miliardách šedých buněk, když hrajeme? Vědci tuhle záhadu mají už dávno rozklíčovanou. 

Rozum vs. dopamin: Je to jen chemie 

Pokaždé, když vyhrajeme, mozek nás odmění dávkou dopaminu. Chemické látky, která v nás vzbuzuje pocit štěstí. Jde o úplně stejnou sloučeninu, která se vylučuje při spoustě dalších činností, třeba když dáme gól ve fotbale, dokončíme projekt v práci nebo dostaneme pusu od partnera... Zkrátka všechny věci, co nás v životě baví, vyplavují v mozku dopamin.

Hazardní hry jsou zrádné v tom, že nám dopaminové dávky servírují celkem spolehlivě. Nemusíme se ani moc snažit nebo být v něčem dobří. Funguje to, dokonce i když nakonec prohrajeme. Málokdy se totiž stane, že bychom prohrávali od začátku do konce. Vždycky se objeví aspoň pár dílčích výher, které naši upadající vášeň opět nastartují. 

Problém je, že když hrajeme příliš často, náš mozek si na pravidelný přísun dopaminu zvykne. Jakmile pak hormonu štěstí nemáme dost, jsme otrávení, podráždění a hazardem si chceme spravit náladu. V tu chvíli je nejlepší říct dost, dát si od hraní pauzu, šlápnout na brzdu a svěřit velení prefrontální mozkovou kůře, která je zodpovědná za rozumné uvažování. Prostě použít hlavu.

Dopaminový návyk ovšem může způsobit, že mozek dává přednost prastarým zvířecím instinktům. Naslouchá jednoduchým emocím, které chtějí dál šlapat na plyn. Rozumovou část mozku, která se to snaží zastavit, naopak upozaďuje a ignoruje. A my se pak chováme jako autobus z filmu Nebezpečná rychlost. Když nám nikdo nepomůže, buďto tvrdě narazíme, nebo rovnou vybouchneme.

Jak si vášeň k hazardním hrám užít? Hrajte s rozumem

Odborníci na závislosti mají jasno. Než se pustíte do hraní, nastavte si vlastní hranice, přes které „nejede vlak“. Řekněte si třeba, že napoprvé nevsadíte víc, než kolik dělá casino bonus za registraci bez vkladu. Třeba na portálu Sazka Hry to je teď přesně 300 Kč do hry. To je docela pěkná porce zábavy na jednu hru, nemyslíte?

Mimochodem závislost na dopaminu nehrozí zdaleka jen u hazardních her. Přehánět bychom to neměli ani třeba s počítačovými hrami nebo sociálními sítěmi. I tohle jsou zdroje zrádného „digitálního dopaminu“, které nám dokážou ukousnout hodiny času a pozornosti. Přitom když se zamyslíte, jistě najdete spoustu zajímavějších činností, než pořád čučet do počítače nebo mobilu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme