Přejít k hlavnímu obsahu

Co si zahrát na starém počítači? Tyhle klenoty jsou lepší než současné hry

Jakub Fišer 08.01.2025

Moderní počítačové komponenty, jako třeba grafické karty, se rok od roku zlepšují – a tím zvyšují nároky na výkon pro hraní her. Pokud ale nechcete investovat do upgradu, nemusíte zoufat. Existuje spousta videoherních klasik, které si užijete i na starším zařízení bez jakýchkoliv problémů. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších.

Kapitoly článku

Half-Life

Ikonický Half-Life od studia Valve spatřil světlo světa už v roce 1998 a dodnes patří mezi nejlepší příběhové střílečky z pohledu první osoby. Díky své nenáročné grafice hru spustíte téměř na jakémkoliv počítači. V doporučených hardwarových nárocích se dočteme něco o 128 MB RAM a minimálně 800MHz procesoru.

Na úspěch jedničky pak navázal Half-Life 2 z roku 2004, který posunul příběh i herní zážitek o kus dál. Oba díly jsou i po letech výjimečné a stojí za zahrání, ať už jste je nikdy nehráli, nebo si je chcete připomenout.

Mohlo by vás zajímat

Mafia

Česká herní legenda Mafia z roku 2002 je stále skvělou volbou. I když v roce 2020 vyšel její remake, původní verze má své nezaměnitelné kouzlo a mnozí hráči ji stále považují za nejlepší díl celé série.

Není divu – Vávrův smysl pro detail a perfekcionismus stál za jednou z nejlepších čistě českých her. Mafia je nenáročná na hardware, potřebujete alespoň 2 GB RAM, DirectX 9.0 a procesor s taktem alespoň 1,4 GHz.

Mafia
info ikonka
Zdroj: Illusion Softworks / Mafia press kit
Fallout 3
info ikonka
Zdroj: Bethesda / Fallout 3 press kit

Fallout 3

Postapokalyptické RPG Fallout 3 od americké Bethesdy nabízí fascinující příběh, otevřený svět plný dobrodružství a řadu možností, jak přistupovat k jednotlivým úkolům. Pro fanoušky série a novějších dílů Fallou 4 a Fallout 76 jde o naprosté tutovky.

Pokud vás pustina nezaujme, můžete sáhnout po dalších titulech od stejného studia, jako je The Elder Scrolls IV: Oblivion nebo Morrowind, které nabízejí podobně rozsáhlé světy a výjimečný herní zážitek.

Zdroj: Electronic Arts / YouTube

The Sims 2

Pokud vás nelákají akční hry, je tu simulace života v podobě The Sims 2. Tento fenomén z roku 2004 vás zabaví na dlouhé hodiny – můžete budovat domy, vytvářet postavy a ovládat jejich každodenní život. Hra je nenáročná na výkon a ideální pro oddech. Stačí vám 256–512 MB RAM, grafika s 32 MB vlastní paměti a 1,3GHz procesor.

Zdroj: PCGamesN, SystemReqs


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme