Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Další vlna podvodných SMS zpráv – neklikejte na odkazy

Pavel Trousil 31.05.2023

Mobilní operátor O2 zaznamenal nárůst počtu podvodných a obtěžujících SMS zpráv ve své síti. Cílem útočníků je vylákat ze zákazníků přihlašovací údaje do mobilní samoobsluhy, případně i údaje k platební kartě. Neklikejte na odkazy v podezřelých SMS zprávách

Operátor O2 zaznamenal v posledních týdnech zvýšenou činnost podvodníků. Rozesílají SMS zprávy s falešným upozorněním, že jim například končí platnost SIM karty a je třeba zaplatit symbolickou částku za prodloužení. Uživatel po kliknutí na odkaz snadno získá dojem, že se nachází na skutečné O2 dobíjecí bráně.

Podvodné SMS zprávy obsahují URL odkaz na falešné webové stránky, tvářící se jako skutečné stránky např. platební brány, MOJE O2, kurýrní společnosti, banky apod. Je poměrně těžké rozeznat, že se jedná o podvodné stránky, protože se podobají těm skutečným. Podvodníci se tímto způsobem snaží získat informace k platební kartě, nebo přihlašovací údaje do různých služeb.

o2-nahled

Příklad podvodné SMS zprávy. | Zdroj: TZ O2

Snahou O2 je podvodné jednání co nejrychleji rozpoznat a zastavit a proto zavádí nové kontaktní číslo 720 002 002. Na toto číslo mohou zákazníci přeposílat podezřelé SMS zprávy. Budou směrovány na útvar bezpečnosti O2, pro který je obsah SMS zpráv důležitou informací a důkazem o podvodné aktivitě. Na jejich základě může O2 blokovat zdroj rozesílání SMS zpráv.

Zdroj: TZ O2


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme