Pozor na online nákupy
Jsou to totiž právě Vánoce, kdy intenzita hackerů, podvodníků a a dalších nekalých živlů strmě narůstá. Proto je důležité myslet na vaše soukromí a bezpečnost dat. Ke klasickým radám patří neklikat na podezřelé odkazy v e-mailu nebo WhatsAppu, neotevírat podezřelé přílohy a zboží objednávat jen z ověřených internetových obchodů.
Desatero rad podle ČOI
Se svou vlastní sadou rad a tipů pro bezpečné nákupy v online prostoru přispěchala Česká obchodní inspekce (ČOI). Co doporučuje?
- Udělejte si seznam priorit, nekupujte věci, které nepotřebujete jenom proto, že jsou ve slevě.
- Porovnávejte ceny u více prodejců, sleva u jednoho nemusí znamenat nejlepší cenu na trhu.
- Zajímejte se o předchozí cenu. Prodávající, který deklaruje slevu z ceny výrobku, musí spotřebitele informovat o nejnižší ceně, za kterou byl výrobek nabízen a prodáván v době 30 dnů před poskytnutím slevy. Výjimku z této povinnosti tvoří např. zboží s krátkou dobou spotřeby.
- Při nákupu platí cena, uvedená u výrobku. Doporučujeme vyžádat si u prodávajícího doklad o zaplacení a zkontrolovat si správnost účtovaných položek.
- Pokud nakupujete u internetového prodejce, zajímejte se i o recenze spotřebitelských organizací a spotřebitelů.
- Zkontrolujte si, zda prodávající uvádí kontaktní údaje (jméno, adresa, IČO e-mail a telefon pro korespondenci), kde provozovatel e-shopu sídlí, a seznamte se s jeho obchodními podmínkami. Pokud je e-shop nemá, nebo na stránce chybí důležité identifikační údaje, jako je jméno a adresa provozovatele, kontakty, e-mailová adresa či telefonní číslo, zvolte raději jiný e-shop – může jít o podvod.
- Raději plaťte kartou nebo jinými on-line prostředky s garancí zprostředkovatele platby. Peníze lze v případě potřeby spíše získat zpět. Naopak se vyhněte platbám převodem.
- Při uzavírání smluv po telefonu musí nabídku, učiněnou během hovoru, podnikatel potvrdit spotřebiteli v textové podobě.
- Falešný tlak mohou vytvářet i informace třeba o omezené dostupnosti zboží, které nemusí být pravdivé.
- Je důležité, abyste věděli, s kým smluvní vztah uzavíráte. Zda je to provozovatel e-shopu a kde sídlí, nebo zda využíváte služeb on-line tržiště, kde poskytovatelem může být jiná osoba než prodávající.
Před nákupem také není od věci podívat se na seznam rizikových e-shopů, který ČOI průběžně aktualizuje na svých webových stránkách už od roku 2015.
Zdroj: Česká obchodní inspekce