Přejít k hlavnímu obsahu

Deset věcí, ve kterých lidé předčí počítače

redakce 04.03.2010
info ikonka
Zdroj:

Jednoho dne nás možná budou kontrolovat robotičtí policisté nebo se proti lidstvu postaví samotný internet. Zatím však dokážeme obelstít počítač i pouhým jablkem nebo vtipem.

1 - Zvládání neočekávaných situací

Autopilot je moderní a sofistikované zařízení, ale není dokonalý. Elektronický přístrojový přistávací systém ILS byl kvůli selhání, které způsobilo nehodu dopravního letadla, upraven tak, aby mohl pilot kdykoliv převzít kontrolu nad letadlem.

2 - Komunikace s lidmi

Míra umělé inteligence počítačů je měřena tzv. Turingovým testem. V jeho rámci zkoušející v oddělené místnosti klade pomocí počítače dotazy testovanému stroji a jinému člověku. Odpovědi posílá náhodným způsobem buď počítač, nebo druhý člověk. Testující má za úkol určit, zda mu v daném okamžiku odpovídá stroj, nebo člověk. Žádný počítač prozatím nedokázal Turingovým testem úspěšně projít.

3 - Detektor lži

V thrillerech používá policie detektory lži, které odhalí lež lépe, než by to dokázal člověk. Vědecké studie však dokazují, že detektor lži se dá poměrně snadno podvést.

4 - Zpracování nečekaných snímků

Systém pro rozpoznávání tváře pracuje spolehlivě v 99 procentech případů. Nedokáže si však poradit se zpracováním nečekaných situací, jako například když místo obličeje umístíte před kameru jablko.

5 - Samostatné myšlení

Umělý mozek se nám podaří sestrojit nejdříve v roce 2020, tvrdí Henry Markram, vedoucí projektu „Blue Brain“. Tento projekt má za úkol sestrojit umělý mozek, který bude simulovat činnost toho lidského.

6 - Blufování

Pokerový program „Polaris“, který sestrojili na University of Alberta, to skoro dokáže. V roce 2008 hrál proti šesti lidem, z čehož třikrát vyhrál, dvakrát prohrál a jednou uhrál remízu. Hrála se však nejjednodušší verze pokeru, při které se příliš neblufuje.

7 - Vyjadřování a chápání citů

Nejpovedenější pokus zatím představuje robot „Kismet“, ale ani on se nemůže zdaleka srovnávat s lidmi. Dokáže pouze simulovat pocity a nedokáže s nimi pracovat instinktivně.

 

8 - Nezávislá činnost

Na University of Wales sestrojili robota „Adama“, který dokáže vykonávat vědeckou činnost a z výsledků experimentů s genetickým materiálem kvasnic dokáže tvořit vlastní závěry. Ani on však nepracuje nezávisle.

9 - Kreativita

Existují programy, jako například Impro-Visor, které dokážou skládat hudbu. Potřebují k tomu však databázi hudebních dat vytvořenou lidmi.

10 - Hodnocení kvality

Nebudeme si dělat legraci z toho, co nám dokáže najít vyhledávač Google, ale existuje například vývojový program „Class“, který společně provozuje osm evropských týmů a který umí třeba zaznamenat a zpracovat komediální filmy a převést je do textové podoby. „Class“ však nedokáže poznat, zda byl daný film opravdu vtipný.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme