Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Displej rozpozná až 20 dotyků současně

redakce 15.06.2010

Dotykové displeje představují jeden z alternativních způsobů ovládání počítače. Dostupné technologie dlouho umožňovaly rozpoznání pouze jednoho či dvou dotyků. Výzkumníci ze společnosti 3M vyvinuli monitor schopný rozpoznat 20 dotyků zároveň. Tento displej je momentálně uváděn na trh.

Kapitoly článku

Výrobce nejdříve předpokládá použití v profesionální sféře. Novinka má P-MVA panel s úhlopříčkou 22 palců a širokoúhlé rozlišení 1680x1050. Displej překrývá odolné sklo s úpravou proti odleskům. Dotykový senzor je založen na nové generaci projekční kapacitní technologie. Velmi rychlá odezva i při všech 20 dotycích současně nepřekračuje 6 ms.
S Windows 7 není potřeba instalovat žádné ovladače, po připojení monitoru je multidotykový režim k dispozici. Ovladače pro Linux a Windows XP jsou také dostupné. Pokud o monitor budete mít zájem, je k mání na britském e-shopu amazon.co.uk za necelých 1300 liber. To je v přepočtu zhruba 40 000 korun.

Vojenský simulátor i léčba dětí

K čemu může být rozpoznání tolika dotyků dobré? Po uvedení monitoru na trh o něj projevilo zájem několik společností vyvíjejících software pro profesionální použití v různých oborech. Chystají se simulační aplikace pro armádu, řízení letového provozu, další pro rychlé třídění elektronických dokumentů a zájem projevují i velké firmy vyvíjející počítačové hry.
Vývojář z Estonska chce pomáhat s léčením dětí trpícími kognitivními poruchami a připravuje pro ně kreslící aplikaci. Ve víceuživatelských aplikacích je obecně velký potenciál tohoto monitoru. Lepší představu si lze udělat z několika krátkých videoklipů. Manipulace se dvěma fotkami najednou včetně změny velikosti a rotace je velmi snadná. Zajímavě vypadá také použití v 3D modelovacím programu SpaceClaim.

Ukázková videa najdete ZDE.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud