Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

DNSSEC posiluje bezpečnost domén .eu.

redakce 23.06.2010

EURid, organizace která je odpovědná za správu evropské domény nejvyšší úrovně .eu, dokončila implementaci bezpečnostního rozšíření DNSSEC (DNS Security Extensions).

To pomocí digitálního podpisu řeší jednu z hlavních slabin systému doménových jmen – nezabezpečenou komunikaci mezi počítačem uživatele a jmennými servery. Přes tři miliony registrovaných domén .eu tak nyní může využívat pokročilé ochrany před útoky založenými na nepozorovatelném přesměrování na stránky se škodlivým či falešným obsahem, kde uživatel může  přijít o svá citlivá osobní data a informace, například přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Implementace DNSSEC nemá žádný vliv na stávající průběh registračního procesu ani jeho rychlost.

Zóna domény .eu byla podepsána 15. června. Jakmile se tak stane i na úrovni kořenové zóny (očekává se 15. července), bude tzv. řetězec důvěry kompletní pro všechny domény nejvyšší úrovně.

Sdružení EURid navíc zavádí DNSSEC v jeho nejnovější verzi NSEC3. Oproti té předchozí nabízí ještě vyšší úroveň zabezpečení, protože neumožňuje tzv. zonewalking – získání obsahu celé zóny určité domény na základě vhodné kombinace dotazů na DNSSEC záznamy o této doméně.

EURid (European Registry of Internet Domain Names) spravuje doménu nejvyšší úrovně na základě smlouvy s Evropskou komisí. Organizace byla založena v roce 2003, .eu je funkční od roku 2005. Centrála EURid se nachází poblíž Bruselu, pobočky spravující jednotlivé regiony Evropské unie pak ve Stockholmu, Pise a Praze.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme