Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Důchodci zbožňují moderní technologie, ukázal průzkum. Jak to máte vy?

Jakub Fišer 10.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Obecně platí, že moderní technologie jsou doménou zejména mladších uživatelů. Čest výjimkám, nicméně zatímco mladé technologický pokrok zajímá a fascinuje, starší uživatelé z něj mají respekt a mnohdy mají pocit, že mu tak úplně nerozumí. Jak ale ukázal průzkum, ani senioři nejsou v roce 2024 „mimo hru“.

Kapitoly článku

Dle údajů společnosti OnePoll, která patří k předním britským výzkumným agenturám, přinesla údaje o tom, jak seniorní uživatelé nahlíží na technologie, které jsou jim blízké, které naopak, a také jak vnímají o generace mladší uživatele ve vztahu k technologiím.

Drtivá většina seniorů miluje technologie

To hlavní, co průzkum zjistil, že čtyři z deseti stárnoucích dospělých (42 %) přiznávají, že s přibývajícím věkem mají potíže s ovládáním nových technologií, ale 86 % z nich získá jistotu, když je mladší generace naučí tipy a triky.

Zásadní je, že až 94 % respondentů ve věku 65+ potvrdilo, že mají ambice se naučit nové postupy při používání moderních technologií. Hodně ku pomoci jim je 89 % mladých uživatelů (ve věku 18–24 let), kteří jsou svým stárnoucím autoritám ochotni nabídnou pomocnou ruku.

Průzkum společnosti OnePoll
Zdroj: se svolením OnePoll
Průzkum společnosti OnePoll
Zdroj: se svolením OnePoll

Mladí uživatelé nabízí pomocnou ruku

OnePoll dokonce přináší informace o tom, jaké zkušenosti či schopnosti v oblasti používání moderních technologií starší od těch mladších přebírají nejčastěji. Jde o používání WhatsAppu, skenování QR kódů, videohovory přes rozličné aplikace, mobilní bankovnictví a chytrá domácí elektronika.

Naopak u některých moderních vychytávek senioři přiznávají, že nemají moc velkou chuť „přicházet jim na kloub“ a některé aspekty moderních technologií jednoduše ignorují. Jde zejména o videohry a chytré hodinky.

Mohlo by vás zajímat

Průzkumu ve Velké Británii se účastnily 2 000 lidí, část z nich ve věku 65+ a část ve věku 18–24 let. Zaměřoval se nejen na to, jaké zkušenosti s používáním technologií předávají mladí uživatelé těm starším, ale i naopak – co mohou důchodci nabídnout mladým. V této otázce se nejčastěji opakovaly odpovědi jako respekt, spořivost či správné chování u jídla.

Zdroj: Daily Star, OnePoll


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud