Ve verzi, kterou jsme měli zapůjčenou, se dodává i s virtuálními brýlemi, ve kterých můžete sledovat záběry kamery, takže přesně vidíte, co kvadrokoptéra nahrává a kde se pohybuje, a navíc pohyb brýlí se přenáší i na kameru, která se pak přesměruje podle jejich pohybu. S brýlemi smartphone komunikuje přes Bluetooth a brýle pak komunikují s dronem prostřednictvím Wi-Fi signálu.
Po stažení lokalizované aplikace Ehang Play do smartphonu vás průvodce seznámí s provozem dronu. Po zadání příkazu pro vzlet vystoupá dron asi do 15 metrů a pak ho můžete začít ovládat pomocí softwarového joysticku na displeji smartphonu nebo ho můžete poslat na zadané místo na mapě, která je na displeji smartphonu zobrazena – využívají se Google Mapy. Dron má totiž GPS modul, takže máte přehled, kde se nachází, a dron zase ví, kde jste vy, takže v případě potřeby ho můžete přivolat pomocí příkazu „návrat“ nebo ho příkazem „Follow me“ necháte sledovat váš pohyb z asi 30metrové výšky (výšku lze nastavit podle potřeby). Pokud nechcete kameru ovládat pomocí brýlí, dá se nasměrovat i pomocí aplikace.
Další režim provozu dronu se jmenuje Avatar. Let dronu sledujete prostřednictvím brýlí, ve kterých vidíte, kam letí, a nakláněním mobilního telefonu měníte jeho směr a rychlost. Je to rozhodně zajímavý způsob ovládání, ale vyžaduje více zkušeností. Rozlišení displeje brýlí není nijak vysoké (854 x 480 bodů), takže dokonalou virtuální realitu nečekejte a počítejte také s tím, že kvalita přenosu klesá se vzdáleností. Po letu můžete dron přivolat k sobě a nechat ho přistát pomocí příkazu „přistát“. Záběry se ukládají na microSD kartu. Pořídit můžete i 12Mpx fotografie a pro stabilizaci dronu můžete použít příkaz „Hover“, kdy se dron zastaví a stabilizuje ve vzduchu.
Ukázkové video pořízené dronem
Maximální vzdálenost dronu od vysílače je podle údajů až 1 000 metrů. My jsme vyzkoušeli doporučenou vzdálenost cca 500 metrů. Kamerka je umístěna na gumových blocích, takže záběr se nechvěje. 4K video nevypadá špatně, i když ostrost není dokonalá. V nižším rozlišení zvládne kamerka dronu i vyšší frekvenci snímků. Ukázkové video najdete na našem webu. Výrobce udává výdrž baterie 25 minut, v reálném provozu ale počítejte asi s patnácti minutami. Druhá baterie se tedy může hodit. Na displeji smartphonu můžete sledovat stav baterie a také další parametry (výšku, rychlost, počet satelitů GPS), při kritickém stavu dron sám pomalu přistane. Stejně tak se z bezpečnostních důvodů sám vrátí na místo vzletu, pokud se dostane mimo signál. Maximální rychlost dronu je podle výrobce až 70 km/h. Výrobce dodává i verzi bez virtuálních brýlí za cca 15 000 Kč. Před nákupem si musíte zvolit, zda chcete verzi pro Android, nebo iOS, což je trochu omezující (u verze Aerial to neplatí - G-Box má totiž přepínač a dron jde spárovat s oběma systémy). Jinak jde o velmi snadno ovladatelnou kvadrokoptéru, která umí natáčet pěkné videozáběry.
Ehang Ghostdrone 2.0 VR
- Hmotnost: 1 150 g
- Maximální rychlost: 40 km/h v GPS režimu a až 70 km/h v ručním režimu
- Dosah ovládání: až 1 000 metrů
- Doba letu: až 25 minut
- Komunikační rozhraní: Bluetooth + Wi-Fi 2,4 GHz a 5,8 GHz
- Rozlišení videa: 4K@30fps, 2,7K@60fps, 1080P@120fps
- Rozlišení fotografií: 12 Mpx
- Známka Chipu: velmi dobrý (1,7)
- Cena: cca 27 700 Kč
-